POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Ranking Zrównoważonego Rozwoju. Jak wypadły gminy z powiatu średzkiego?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W Sejmie wyłoniono laureatów rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Znamy pełną klasyfikację rankingu. Jak wypadły gminy z powiatu?

Opracowany pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

49 miejsce wśród ponad 600 gmin miejsko-wiejskich zajmuje gmina Środa Śląska. Oczko wyżej uplasował się samorząd z Brzegu Dolnego, natomiast Kąty Wrocławkie zajęły 18 miejsce.

Wśród gmin wiejskich na ponad 1500 samorządów na 105 lokacie jest gmina Miękinia, 309 pozycję zajmuje Udanin, 356 Malczyce, a na 533 miejscu są Kostomłoty.

Wśród gmin miejsko-wiejskich na pierwszej lokacie uplasowała się gmina Dziwnów (woj. zachodniopomorskie). Wśród gmin wiejskich przewodzi Kleszczów (woj. łódzkie). Na drugim natomiast miejscu widnieją Kobierzyce.

erha

REKLAMA