17 listopada, na wniosek pięciu radnych Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, zwołano nadzwyczajną sesję Rady.
17 listopada, na wniosek pięciu radnych Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, zwołano nadzwyczajną sesję Rady, dotyczącą inwestycji pn. „Budowa zakładu serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej na działkach w obrębie ewidencyjnym Święte i Juszczyn”. Inwestorem planowanego zakładu jest spółka XEOS, założona przez firmy: Lufthansa Technik AG oraz General Electric Company Polska.
Wspólnie o rozwoju Gminy
Podczas sesji radni wysłuchali prezentacji dotyczącej oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko, opracowanej przez ekspertów firmy Ramboll Environ Polska. Wcześniej z taką samą prezentacją zapoznali się także mieszkańcy gminy podczas spotkań informacyjnych w ramach konsultacji społecznych. Również podczas sesji można było zadawać pytania. Padały one zarówno ze strony radnych, jak i mieszkańców, którzy przybyli na sesję. Wiele osób podkreślało, że dalszy rozwój gminy w oparciu o podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) i pozyskiwanie nowych inwestorów to dobry kierunek i należy nim podążać. - To, że chcemy inwestycji w tym terenie przegłosowaliśmy już w 2008 roku, zgadzając się na to, aby w tym miejscu powstała strefa ekonomiczna – podkreślał radny Krzysztof Wnęk. 11 radnych dodatkowo potwierdziło chęć rozwoju gminy w tym kierunku, głosując za przyjęciem stanowiska rady w sprawie poparcia realizacji potencjalnej inwestycji. Mieszkańcy pytali również o kwestię stanowisk pracy. Obietnicę pierwszeństwa mieszkańców gminy Środa Śląska w zatrudnianiu w zakładzie potwierdził burmistrz Adam Ruciński, a tuż po nim prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Witold Idczak. - We wszystkich inwestycjach prowadzonych przez LSSE samorządy, na których terenie lokowane są firmy, powinny być preferowane w kwestii zatrudnienia. Jestem przekonany, że zainteresowanie burmistrza i moje w tej kwestii przyniesie owoc – zaznaczył Prezes LSSE.
Brak wiedzy i nieprawdziwe informacje
Na sesji pojawił się również wątek dotyczący obaw mieszkańców. Brak odpowiednio wcześnie przeprowadzonej komunikacji inwestycji oraz pojawiające się anonimowe, niesprawdzone i w wielu przypadkach błędne informacje doprowadziły do niepotrzebnej eskalacji obaw. - Dzisiaj wiemy, że sposób publikacji obwieszczenia o rozpoczęciu procedury środowiskowej dla tej inwestycji mogliśmy udoskonalić. To z pewnością jest dla nas nauka na przyszłość. Nie mogliśmy jednak zrobić tego wcześniej, ponieważ obowiązuje mnie konkretna procedura prawna prowadzenia działań związanych z planowaną inwestycją – zauważył burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.
Na sesji pojawił się również Lucjan Klim, burmistrz Środy Śląskiej w latach 1990 – 1995. Odniósł się on m.in. do ulotek pojawiajacych się w ostatnich dniach: - Tylko z pobieżnych informacji i danych wynika, że anonimowi autorzy ulotek, plakatów, listów do radnych oraz organizatorzy protestu manipulują danymi, przedstawiają nieprawdziwe i nieistniejące zagrożenia i sugerują istnienie nieokreślonych ryzyk. Po co?! Dlaczego są oni anonimowi? (…) Nie dajmy sobą manipulować. Dzisiaj w dobie internetu uzyskanie odpowiednich informacji nie stanowi problemu – podkreślał Lucjan Klim.
Ostateczna decyzja inwestora co do wyboru jednej z trzech rozważanych lokalizacji budowy zakładu (dwie w Polsce i jedna w Czechach) ma być znana w ciągu kilku tygodni.
Środa Śląska, 17.11.2016 r.
Stanowisko Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej
w sprawie realizacji dużego projektu inwestycyjnego
pn. „Budowa zakładu serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej
na działkach w obrębie ewidencyjnym Święte i Juszczyn”
Kierując się realizowaną od kilkunastu lat strategią rozwoju gospodarczego Gminy Środa Śląska oraz mając na uwadze potrzebę przyciągania zaawansowanych technologicznie inwestycji usługowych o znaczącej wartości dodanej dla gminy, powiatu, regionu i kraju, Rada Miejska w Środzie Śląskiej wyraża poparcie dla realizacji dużego projektu inwestycyjnego pn. „Budowa zakładu serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej na działkach w obrębie ewidencyjnym Święte i Juszczyn”o wartości inwestycji szacowanej na 250 mln Euro i docelowym zatrudnieniu na poziomie 580 pracowników. Zakład jest planowany do zlokalizowania na terenie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Komorniki-Święte, utworzonej na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2010 roku.
Nasze poparcie warunkowane jest wynikiem procedury oceny oddziaływania potencjalnej inwestycji na środowisko, przeprowadzonej z udziałem państwowych, specjalistycznych instytucji opiniujących oraz ekspertów środowiskowych. Jeżeli wynik potwierdzi, iż inwestycja ta wypełni wszelkie rygorystyczne normy ochrony środowiska wynikające przepisów prawa i tym samym nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze oraz nie będzie stwarzała uciążliwości dla mieszkańców, opowiadamy się za jej lokalizacją na terenie gminy Środa Śląska.
Radni Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej
red.: Powyższe stanowisko Rady Miejskiej zostało przyjęte w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów: 11 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej / ogłoszenie płatne
REKLAMA
REKLAMA