W rejonie Środy Śląskiej ruszyła kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Liderzy poszukują wolonatriuszy, którzy wezmą udział w projekcie.
- Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Rola wolontariusza polega głównie na dotarciu do rodziny, przeprowadzeniu z nią rozmowy oraz pośredniczeniu pomiędzy rodziną, a darczyńcą - opowiada o projekcie liderka Magdalena Kopacz.
Aby dołączyć do projektu trzeba sie zarejestrować na stronie internetowej zespołu. - Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 17 lat, chce zmieniać świat i mieć wpływ na lokalną społeczność oraz odkryć w sobie nowe pokłady możliwości - dodaje Magda.
Kilka powodów, że warto przyłączyć się do projektu
Zespół wolontariuszy ze Środy Śląskiej przygotował pięć dowodów na to, że warto przyłączyć się do projektu.
Możesz zmieniać świat i widzieć konkretne efekty
Radość, gdy widzisz, że obcy dla siebie ludzie stają się przyjaciółmi. Wzruszenie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że dzięki twojemu wpływowi zmienia się życie kilkuset osób. Duma po wspólnej, ciężkiej pracy, gdy dochodzisz do celu razem z Twoją drużyną. Te emocje Kasia pamięta do dziś. Inni liderzy i wolontariusze też pamiętają.
- Darczyńca zaprasza samotną panią Ninę na wigilię. Mały Staś dostaje swoje pierwsze w życiu własne łóżko. Samotna pani Anna prosi wolontariuszkę o to, żeby została matką chrzestną jej dziecka. 10-letnia Zuzia dostaje pierwszą w życiu 5 i oznajmia swojej wolontariuszce, że chce zostać naukowcem - opowiada Magda Kopacz. To tylko parę z tysięcy historii, które wydarzają się dzięki wolontariuszom Paczki i Akademii. - Pragnienie pomagania jest w każdym z nas. By mieć wpływ i zmieniać na lepsze świat oraz ludzi, którzy nas otaczają. Będąc wolontariuszem, można to pragnienie zaspokoić – podsumowuje wolontariuszka Kasia.
Rozwijasz cenne na rynku pracy kompetencje
Rozwój kompetencji, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, doświadczenie w organizowaniu wydarzeń, praca w grupie, zarządzanie sobą w czasie – jako wolontariusz w Paczce i Akademii masz okazję zdobyć liczne cenione na rynku pracy kompetencje.
Bartosz swoją przygodę z Paczką zaczynał w Krakowie, będąc niepewnym siebie chłopakiem, który niechętnie rozmawiał z obcymi. Rok później został liderem 28-osobowej drużyny. Sam zbudował zespół i koordynował jego pracą przez kilka miesięcy. - Okazało się, że doświadczenie z zakresu zarządzania i pracy z zespołem przełożyło się na moją karierę. Po studiach przeprowadziłem się do Warszawy i dostałem pracę na stanowisku menedżerskim. Dziś spełniam się jako dyrektor logistyki w dużej firmie – mówi z dumą Bartosz.
Poszerzasz swoje horyzonty - to lepsze niż podróże
Łukasz na co dzień pracuje w dużej korporacji, po godzinach jeździ na rowerze, uwielbia zwiedzać świat - trzy miesiące spędził w Tanzanii. Jego zdaniem, wolontariat w projekcie jest jak podróżowanie – poszerza horyzonty, rozwija i odkrywa świat, o którym nie miałeś pojęcia.
- Odkryłem jeszcze jedną ważną rzecz. Jeśli chcesz zmieniać świat, to musisz uwierzyć, że masz wpływ. Zacznij od małego kroku – pomóż jednej osobie, jednej rodzinie. Polecam to szczególnie tym, którzy żyją w takim swoim bezpiecznym, wygodnym świecie. Warto czasami z niego wyjść i zobaczyć, jak co dzieje się obok – podsumowuje Łukasz.
Poznajesz nowych ludzi
Przyjaźnie na całe życie, kontakty biznesowe, a nawet… miłość. W drużynie SuperW spotykają się niezwykli ludzie, którzy wspólnie pragną zmieniać świat. Każdy z nich jest inny: różni ich wiek, zainteresowania, miejsce pochodzenia, doświadczenie. - Wspólne podróże, rodzinne grille, świętowanie urodzin i chrzcin – dla mnie wolontariusze Paczki to druga rodzina. Już nawet mój mąż i córka też tak ich traktują – opowiada z uśmiechem Asia, jedna z wolontariuszek.
- Będąc liderką, poznałam wielu lokalnych przedsiębiorców, których zapraszałam do współpracy. Jeden z nich widząc moje zaangażowanie w Akademię, zaproponował mi pracę w swojej firmie. Dziś zarządzam jego biurem i ciągle uczę się nowych rzeczy – opowiada Dominika, Liderka Akademii.
Wolontariat to niezapomniane przeżycia
- Trafiłam do rodziny, w której mama 3 dzieci straciła nogę w tragicznym wypadku. To spotkanie, którego nie zapomnę do końca życia. Ta rodzina wpuściła mnie do swojego świata, zaufała mi, a potem ja razem z Darczyńcą mogłam im pomóc. W takich szczerych spotkaniach, pełnych otwartości, widzę niesamowitą wartość – wspomina Ania.
- Myślałam, że z radości wyskoczy mi serce! Pamiętam Marsz Paczki w Warszawie, brałam w nim udział razem z innymi wolontariuszami. Wyszliśmy na ulice razem z innymi SuperW w całej Polsce, by szukać Darczyńców dla dzieci i rodzin. Czułam, że razem możemy wszystko. I miałam rację! Rok temu Paczka i Akademia połączyły ponad milion osób! – opowiada Magda, Liderka.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do średzkiej grupy Szlachetnej Paczki lub masz jakieś dodatkowe pytania - nie czekaj i zadzwoń do Magdy Kopacz, Liderki Rejonu Szlachetnej Paczki - nr tel. 793 733 265.
em
REKLAMA
REKLAMA