Środki budżetowe pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkokol to "fundusz korkowy".
W całości są one przeznaczone na przeciwdziałanie problemom alkoholowym i narkotykowym, na łagodzenie ich następstw oraz zapobieganie obu tym zjawiskom. Od marca gmina Miękinia we współpracy z Dolnośląską Federacją Sportu realizuje projekt „Umiem pływać”, który dotyczy nauki i doskonalenia pływania dla uczniów.
- Lekcje odbywają się w Średzkim Parku Wodnym. W pierwszej turze projektu 45 uczniów z klas I-III wzięło udział, a w drugiej 30 dzieci ze szkoły w Pisarzowicach. Również w okresie wakacji gmina podjęła szereg działań związanych ze współfinansowaniem zadań dotyczących zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży - informują pracownicy gminy. W okresie wakacyjnym organizowane były liczne pikniki rodzinne.
Podczas Festiwalu Lata w Miękini został ustawiony namiot profilaktyczny, w którym specjaliści uświadamiali jak niebezpieczne i niejednokrotnie tragiczne w skutkach może okazać się stosowanie środków odurzających. - Młodzież mogła sama przekonać się o tym jak wygląda świat po zastosowaniu używek zakładając alko i narkogogle - dodają pracownicy.
Wzięli udział w kampaniach społęcznych
Gmina wzięła udział w dwóch kampaniach społecznych: Przeciw Pijanym Kierowcom oraz Postaw na rodzinę. - Materiały informacyjne zostały rozdystrybuowane przez szkoły na terenie naszej gminy. W ramach wsparcia placówek oświatowych z budżetu gminy w marcu i maju, zostały sfinansowane szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, mające na celu wskazanie zarówno nowych technik pracy jak i zagrożeń wynikających ze stosowania używek przez uczniów - opowiadają pracownicy.
Nowe place zabaw i profilaktyka ze środków funduszu
Wzorem lat ubiegłych nie zapomniano również o najmłodszych mieszkańcach. Place zabaw zostały doposażone w nowe urządzenia. - W miejscowościach Lubiatów, Białków, Brzezina, Krępice, Kadłub, Wróblowice, Lutynia i Czerna zostały zamontowane karuzele z siedziskami, sprężynowce, huśtawki podwójne i huśtawki ważki - wymieniają pracownicy i jednocześnie dodają, że w planach na 2016 rok zostały ujęte koszty związane z funkcjonowaniem Punktu Konsultacyjnego, który w dużym stopniu pomaga w rozwiązywaniu problemów w szkołach i w społeczności lokalnej. Udziela on rodzicom pomocy prawnej i psychologiczno-terapeutycznej.
Specjaliści w Punkcie Konsultacyjnym jako priorytet stawiają sobie wsparcie osób potrzebujących pomocy, wskazując dalszy kierunek działania i zminimalizowania skutków uzależnienia. - Wszystkie podejmowane działania mają na celu zwiększenie skuteczności profilaktyki uzależnień w naszym środowisku, a w związku z tym przyczyniają się do poprawy poziomu życia i bezpieczeństwa mieszkańców gminy Miękinia - podsumowują pracownicy.