Od 1 września miejscowość Konary z gminy Udanin może pochwalić się czymś wyjątkowym. Dzięki staraniom mieszkańców wieś ma swój herb.
Herb posiadają najczęściej województwa, gminy czy miasta. Taki znak we wsi nie jest często spotykany. - Prawo dopuszcza funkcjonowanie herbu we wsiach i sołectwach. Dla małych jednostek terytorialnych jest on znakiem rozpoznawczym, z którym mieszkańcy utożsamiają się. Jest to również element promocyjny i ułatwia integrację społeczeństwa - mówi jeden z mieszkańców Konar.
Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia herbu dla konar był członek rady sołeckiej Daniel Hurlak i sołtys Stanisław Dębicki. - Daniel Hurlak motywował ten pomysł faktem, że w ciągu ostatnich 5 lat, Konary odnotowały duży postęp, zarówno pod względem infrastrukturalnym jak i społecznym. W naszej miejscowości we wsi został przeprowadzony remont drogi gminnej i świetlicy wiejskiej. W ciągu każdego roku organizujemy kilka dużych imprez, są to dożynki, Dzień Dziecka, Sylwester czy Dzień Kobiet. Naprawdę warto było, aby miejscowość licząca niespełna 500 mieszkańców miała swój znak rozpoznawczy, z którym mogłaby się utożsamiać - opowiadają mieszkańcy.
Symbole Konar
Herb odnosi się do znajdujących się na terenie sołectwa zabytków. Jest to kościół wzniesiony w stylu gotyckim, który został wybudowany w 1396 roku, park dworski z przełomu XIII/XIV wieku, wieloletni platan, a także relikwie św. Bonifacego spoczywające w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Konarach. - Herb nawiązuje również do głęboko zakorzenionej tradycji rolniczej. Oficjalna prezentacja odbyła się podczas tegorocznych dożynek - podsumowują inicjatorzy.
anbo
REKLAMA
REKLAMA