Materiał został opublikowany na portalu „Express-Miejski.pl” w dniu 18.08.2016r. oraz w dwutygodniku „Express-Miejski.pl” w dniu 19.08.2016.
W ww. materiale prasowym zawarto nieprawdziwe i niekompletne informacje, które wymagają sprostowania i rzeczowej odpowiedzi ze strony Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej tj.
1. Nieprawdziwe jest stwierdzenie prezesa firmy Kampol sugerujące, iż decyzja Burmistrza Adama Rucińskiego ws. proponowanych przez firmę Kampol zmian w istniejącym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta Środa Śląska zależna jest od przychylności, bądź nieprzychylności włodarza (stwierdzenie: „Pan burmistrz nie przychylił się do naszej prośby i nie odniósł się pozytywnie do proponowanych zmian w nowo powstającym planie, co umożliwiłoby zakup działki na terenie przemysłowym, na której obecnie prowadzimy naszą działalność. Gdyby tak się stało, nasza firma pozostałaby w gminie i płaciła również w przyszłości podatki”).
Gmina środa Śląska od kilkunastu miesięcy jest w trakcie procedury aktualizacji obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego jeszcze w 2003 roku. W dniu 11 lutego 2016 r. do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek właściciela nieruchomości o dopuszczenie w miejscowym planie na terenie działki 52/2 przy ul. Kolejowej funkcji w postaci otwartych placów składowych.
W dniu 23 marca 2016 właściciel działki nr 52/2 przy ul. Kolejowej został poinformowany, iż jeden z właścicieli działek sąsiednich wyraził sprzeciw wobec zaproponowanych przez firmę Kampol i właściciela działki nr 52/2 zmian wMiejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W tym samym piśmie Urząd Miejski poinformował właściciela działki 52/2, iż wniosek o zmianę w MPZP zostanie definitywnie rozpatrzony podczas sporządzania projektu planu miejscowego, a właściciel na etapie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu, przed jego uchwaleniem przez radnych Rady Miejskiej, będzie mógł wnieść do niego uwagę.
Należy również podkreślić, że nieruchomość będąca przedmiotem wniosku o zmianę planu miejscowego tj. działka nr 52/2, chociaż jest usytuowana na terenie usługowo-przemysłowym, zlokalizowana jest bezpośrednio przy jednym z głównych ciągów komunikacyjnych w mieście - ul. Kolejowa, w dość sąsiedztwie terenów mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej. Na zapleczu nieruchomości tj. działki nr 52/2 - przy sąsiedniej ul. Na Polance, usytuowana jest działka gminna, która obecnie oferowana jest do sprzedaży zainteresowanym deweloperom z przeznaczeniem pod budownictwo wielorodzinne.
Jednocześnie w ocenie Wydziału GNA Urzędu Miejskiego, w tym konkretnym przypadku tj. dla działki 52/2, zapisy obowiązującego od 2003 roku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) odnoście zakazu lokalizacji na działce nr 52/2 oraz w jej sąsiedztwie otwartych placów składowych i wskazanie obowiązku lokowania wszelkich powierzchni magazynowych w zamkniętych budynkach (a więc również składowiska palet) mają merytoryczne uzasadnienie, czym zapewne kierowali się w kształtowaniu obecnego MPZP urbaniści i poprzedni Burmistrz oraz Rada Miejska kadencji 2002-2006, która w roku 2003 uchwaliła obecnie obowiązujący MPZP.
2. Rzeczowego wyjaśnienia wymaga stwierdzenie prezesa firmy Kampol: „od dnia spotkania z burmistrzem do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej oferty” (w kontekście oferty sprzedaży przez Gminę firmie Kampol innej nieruchomości).
Do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej nie wpłynął wniosek firmy Kampol z prośbą o wskazanie innej nieruchomości, która nadawałaby się na inwestycję planowaną przez firmę Kampol, stąd formalny brak oferty, która stanowiłaby odpowiedź na wniosek firmy. Osobną kwestią, która należy w tym miejscu podnieść, jest fakt, iż w gminnym zasobie nieruchomości Gmina Środa Śląska nie posiada działki, którą Burmistrz mógłby zaoferować pod działalność polegającą na otwartym składowaniu materiałów. Jedyną nieruchomością o przeznaczeniu pod aktywność gospodarcza, która jest we władaniu Gminy Środa Śląska, jest nieruchomość przy ul. Spółdzielczej w Środzie Śląskiej, ale nie jest ona przeznaczona na sprzedaż, gdyż zgodnie planami Gminy, potwierdzonymi uchwałami rady Miejskiej z 30.06.2015 i 18.08.2016 nieruchomość ta przeznaczona jest w całości pod budowę Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości w latach 2017-2018. Inne nieruchomości przeznaczone pod aktywność gospodarczą na terenie gminy Środa Śląska są własnością właścicieli prywatnych, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Gdyby firma Kampol wystąpiła do Gminy z formalnym zapytaniem, z pewnością otrzymałaby w pełni merytoryczną odpowiedź pisemną sporządzoną przez specjalistów Wydziału GNA Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.
3. Rzeczowego wyjaśnienia wymaga stwierdzenie prezesa firmy Kampol: „Odległość między gminami jest praktycznie znikoma, a klimat i podejście do inwestora zupełnie inne”(w kontekście porównania przez firmę Kampol gmin: Środa Śląska i Miękinia).
Gmina Środa Śląska prowadzi szeroką politykę wspierania przedsiębiorczości. W samym tylko I półroczu 2016 r. Rada Miejska na wniosek Burmistrza przyjęła pakiet uchwał dot. zwolnień podatkowych dla mikro, małych, średnich i dużych firm oraz uchwały dot. obniżonych stawek podatkowych dla mikrofirm, mających na celu zachęcenie do lokowania i prowadzenia firmy na terenie Gminy Środa Śląska.
Wieloletnia współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i opinie inwestorów wskazują, iż takie podejście jest dowodem na przyjazny klimat do rozwoju przedsiębiorczości w naszej Gminie i wspiera przedsiębiorców. Jednym z kluczowych, bardzo innowacyjnych i nowatorskich na skalę regionalną pomysłów Gminy Środa Śląska na wspieranie mikro i małych przedsiębiorców jest projekt Utworzenia Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości (ŚIP), który zaoferuje wsparcie lokalowe, magazynowe, produkcyjne, logistyczne i doradcze dla nowych firm. Projekt ten jest obecnie w końcowej fazie przygotowania aplikacyjnego i do 30 września br. zostanie złożony do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej we Wrocławiu celem pozyskania dofinansowania UE w kwocie ponad 5,5 mln zł na budowę tegoż Inkubatora Przedsiębiorczości w latach 2017-2018. Partnerami Gminy Środa Śląska w projekcie utworzenia ŚIP będą m.in. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz legnicka LSSE, zaś partnerem wspierającym będzie Krakowski Park Technologiczny.
Szczegółowych informacji dla przedsiębiorców oraz dla wszystkich zainteresowanych w kwestiach dot. gminnej polityki wspierania przedsiębiorczości udziela, powołany przez Burmistrza w październiku 2015 roku, Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej na czele z kierownikiem Wydziału – Honoratą Krawczyk. Zapraszamy do kontaktu.
Z poważaniem
Adam Ruciński
Burmistrz Środy Śląskiej
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
pl. Wolności 5
55-300 Środa Śląska
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
REKLAMA
REKLAMA