3 września znaleziono szczątki sześciu osób cywilnych, które były ofiarami drugiej wojny światowej i mieszkańcami Chełma.
Stowarzyszenie Pomost z Poznania, które badało miejsce pochówku, działa na zlecenie Polsko-Niemieckiej Fundacji Pamięć i Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. - Informacje o takim miejscu znaleźliśmy w dokumentach i archiwum. Podczas wizji lokalnej we wsi mieszkańcy wskazali nam miejsce, gdzie mogą znajdować się niemieckie groby. Najstarsi mieszkańcy pamiętali to miejsce i fakt, że tam chowano Niemców, którzy zostali zamordowani, zmarli, bądź popełnili samobójstwo - mówi archeolog Maksymilian Frąckowiak ze stowarzyszenia.
Miejsce, gdzie znaleziono groby, znajdowało się na skraju pola, niedaleko pierwszych zabudowań w miejscowości. Mieszkańcy opowiadali jak do początku lat 60. w miejscu znalezienia szczątków widoczne były trzy niewielkie ziemne kopce oraz stały dwa żeliwne krzyże. - Odnalezione szczątki należały do czterech kobiet i dwóch mężczyzn. Wszystkie ciała zostały pochowane pojedyńczo w drewnianych trumnach. Tego miejsca nie można nazwać cmentarzem, lecz prowizorycznym miejscem pochówku - dodaje Maksymilian Frąckowiak. Ekshumacja trwała cały dzień.
W październiu będzie zbiorowy pogrzeb
Ponieważ w ostatnim czasie na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego znaleziono więcej takich grobów, pod koniec października odbędzie się zbiorowy pogrzeb. Szczątki ofiar i żołnierzy zostaną pochowane na niemieckim cmentarzu w gminie Czernica.
Jak informuje stowarzyszenie w Chełmie jest kolejny grób, który zbadają archeolodzy. - Złożyliśmy wniosek o przeprowadzenie kolejnej ekshumacji. W tym grobie jest ponoć dwóch niemieckich żołnierzy - mówi Maksymilian Frąckowiak. Jeśli znacie miejsca, gdzie mogą być podobne groby, poinformujcie o tym stowarzyszenie. - Poszukujemy takich miejsc pochówku w zachodniej części Polski. Prosimy o kontakt w tej sprawie - mówi archeolog.
Ze stowaryszeniem można się skontaktować pod nr tel.: 61 861 92 75.
anbo
REKLAMA
REKLAMA