Gmina Udanin nie powołała spółki, która miałaby się zająć gospodarką wodno-ściekową, wobec czego musiała zwrócić ponad 500 tys. złotych dotacji.
W 2008 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Lusinie oraz rozbudowy sanitarnej sieci kanalizacyjnej w Udaninie. W ramach projektu przewidziano utworzenie spółki zajmującej się gospodarką wodno-ściekową, której miała zostać przekazana cała infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna. Biorąc pod uwagę ówczesne przepisy, gmina Udanin, starając się o dofinansowanie projektu, ujęła podatek VAT jako koszt kwalifikowany. – Podatek został założony w związku z tym, że nowo utworzona spółka po przejęciu wybudowanej przez gminę kanalizacji nie będzie mogła odzyskać kosztów poniesionego podatku – wyjaśnia Karolina Oźóg, skarbniczka gminy Udanin.
Stracona szansa
W międzyczasie, po dokonaniu ponownych wyliczeń okazało się, że utworzenie nowej spółki mija się z celem. – Byłoby to dla gminy nierentowne, zadecydowano o rezygnacji z tych planów – mówi skarbniczka.
Później, we wrześniu 2015 roku został ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dzięki któremu gminy uzyskały możliwość odzyskania części podatku. – Była szansa na odzyskanie części podatku zapłaconego od inwestycji realizowanych ze środków Unii Europejskiej, które następnie zostały przekazane gminnym spółkom lub zakładom budżetowym. W wyniku tego wyroku zostały przeanalizowane projekty realizowane w latach poprzednich, dla których podatek VAT był kosztem kwalifikowanym, czyli została udzielona dotacja liczona od kosztów brutto danej inwestycji – mówi Karolina Oźóg. – Po przeprowadzeniu dokładnej analizy okazało się, że dla tego projektu koszty podatku VAT zaliczone są jako koszty kwalifikowane, i dla którego została przyznana dotacja w kwocie odpowiadającej 85 proc. wartości brutto inwestycji jest nieprawidłowa, ponieważ nie doszło do utworzenia spółki.
Wobec powyższej sytuacji gmina Udanin zwróciła do urzędu marszałkowskiego dotację w wysokości ponad 545 tys. złotych, czyli 85 proc. sfinansowanych kosztów podatku VAT. – Całkowite dofinansowanie projektu wynosiło ponad 3 mln złotych. Zabezpieczenie kwoty 500 tys. złotych w budżecie gminy Udanin nie było sprawą łatwą, ale w wyniku zamknięcia roku 2015 i sporządzenia sprawozdań finansowych okazało się, że budżet gminy dysponuje wolnymi środkami. Nadwyżka środków pieniężnych w budżecie wynikająca z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w wysokości około 560 tys. została przeznaczona na zwrot dotacji – wyjaśnia skarbnik gminy.
Jak zapewnia skarbniczka – gmina nie musi rezygnować z przeprowadzenia żadnej z wcześniej zaplanowanych inwestycji przewidzianej do realizacji w 2016 roku.
anbo
REKLAMA
REKLAMA