Mieszkańcy Jugowca mogą się dziś cieszyć z miejsca, w które włożyli dużo swojej ciężkiej pracy i czasu. W minioną sobotę odbyło się oficjalne otwarcie stawu.
6 sierpnia w Jugowcu odbyło się oficjalne otwarcie stawu. Na uroczystości obecni byli mieszkańcy, którzy pracowali przy rewitalizacji stawu, sponsorzy i przedstawiciele władz gminnych. – Zdecydowaliśmy się na wyczyszczenie i odbudowanie tego miejsca, ponieważ było ono nieestetyczne. Akwen mieści się w centrum wsi i wpływał niekorzystnie na jej wizerunek. Nie mieliśmy we wsi miejsca, gdzie można byłoby usiąść, zrelaksować się i odpocząć. Teren wokół stawu zagospodarowaliśmy na miejsce rekreacji dla mieszkańców i turystów odwiedzających Jugowiec. Chyba możemy spokojnie stwierdzić, że jest to jedyne takie miejsce w gminie i powiecie – opowiada Marlena Siepietowska, żona sołtysa. W przyszłości sołtys i rada sołecka planują obok stawu zamontować siłownię zewnętrzną.
Podczas sobotniego otwarcia organizatorzy wielokrotnie podkreślali, ile pracy przy rewitalizacji stawu wykonali mieszkańcy Jugowca. – Mieszkańcy przy użyciu własnych sprzętów samodzielnie wykonali wszystkie prace przy realizacji projektu. W prace zaangażowani byli lokalni przedsiębiorcy, którzy udostępnili swój sprzęt ciężki oraz zapewnili napoje i posiłki dla osób pracujących przy projekcie. Wszystkie osoby poświęciły swój prywatny czas dla poprawy atrakcyjności wsi – dodaje Marlena Siepeitowska.
Kilka słów o początkach prac
Prace nad rewitalizacją obiektu rozpoczęły się we wrześniu 2004 roku, kiedy Alicja i Janusz Tarczyńscy oraz ówczesna sołtys Halina Sadowska wraz z mężem, podjęli decyzję o przeznaczeniu środków, które wcześniej wpłacali do spółek wodnych, jako wielohektarowi rolnicy na oczyszczenie stawu. – Inicjatorzy dali do dyspozycji swoje ciągniki, aby wywieźć szlam na pola. Wraz z innymi pracowali nad oczyszczeniem stawu przez dwa miesiące – opowiada Marlena Siepietowska, żona sołtysa Jugowca.
Rewitalizacja stawu
Projekt przede wszystkim polegał na oczyszczeniu i wyprofilowaniu brzegów stawu, udrożnieniu i poprawieniu odpływu wody oraz na założeniu rur drenarskich. Teren wokół stawu został wyrównany, a brzegi wyłożone kamieniem hydrotechnicznym. – Na dwóch brzegach stawu została wykonana kładka o szerokości 150 cm i pomost dla wędkarzy – wymienia żona sołtysa. Aby miejsce było jeszcze piękniejsze posiano trawę, zasadzono ozdobne drzewka i krzewy i zamontowano ławki.
Wartość projektu wyniosła 64 tys. złotych, a wartość grantu wygranego w konkursie „Aktywni na ziemi średzkiej” wyniosła prawie 6 tys. złotych. Gmina Środa Śląska wydała na ten projekt ok. 23 tys. złotych. Wkład sponsorów został wyceniony na prawie 41 tys. złotych.
– Za pomoc przy tym naprawdę dużym projekcie chcielibyśmy podziękować każdej osobie. Sponsorom Łukaszowi i Katarzynie Sadowskim, Agnieszce i Dariuszowi Malczewskim oraz Norbertowi Sadowskiemu. Chcemy podziękować wszystkim, którzy przez długie miesiące pracowali, aby nasza miejscowość stała się atrakcyjniejsza – wymienia Marlenia Siepietowska.
anbo
REKLAMA
REKLAMA