3 sierpnia o północy zakończyły się tymczasowo przywrócone kontrole graniczne na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej.
Od 4 lipca do 2 sierpnia w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej skontrolowano prawie 62 tysiące osób i 16 tysięcy pojazdów. Wjazdu do Polski odmówiono ponad 70 cudzoziemcom. Funkcjonariusze zatrzymali ok. 140 osób.
Odmowy wjazdu do Polski otrzymali cudzoziemcy z 28 różnych państw, którzy nie posiadali dokumentów (paszportów) uprawniających ich do przekroczenia granicy. Zatrzymywane były osoby bez dokumentów, posługujące się sfałszowanymi dokumentami, a także osoby poszukiwane. Najliczniejszą grupą osób zatrzymanych za przekroczenie granicy RP wbrew przepisom stanowili obywatele Ukrainy, natomiast wśród poszukiwanych najwięcej było Polaków.
Wobec kilkunastu osób zastosowano procedurę przewidzianą na sytuacje szczególne, która umożliwiła przekroczenie granicy RP pielgrzymom niespełniającym wszystkich warunków wjazdu. Dzięki temu m.in. grupa 11 nastolatków z Wielkiej Brytanii mogła wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Polska wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne w okresie 4 lipca - 2 sierpnia 2016 r. z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa podczas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Kontrole prowadzone były selektywnie, osoby i pojazdy do kontroli były typowane na podstawie analizy i ryzyka i w oparciu o posiadane informacje. Straż Graniczna pozostawała w ciągłym kontakcie z innymi służbami zarówno polskimi, jak i z państw sąsiednich.
Tymczasowe kontrole graniczne opierały się na mobilnych patrolach. Funkcjonariusze korzystali z mobilnych terminali do odprawy granicznej oraz pojazdów specjalistycznych, tzw. schengenbusów, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt i dostęp do baz danych i umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli granicznej.
sm. / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA