Pod koniec lipca w Środzie Śląskiej odbyły się dwie imprezy muzyczne, jedna po drugiej. Sceny były od siebie oddalone zaledwie o 300 metrów.
Pierwsza odbyła się na terenie ośrodka szkolno wychowaczego, a jej organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Uwolnić Muzykę”, przy wsparciu finansowym między innymi gminy i powiatu. Drugą zorganizowano na terenie bezpośrednio przylegającym do Kajaków, zaledwie kilkaset metrów dalej. Za jej przebieg odpowiadał dom kultury oraz średzki magistrat. Czytelnicy pytają, dlaczego tych dwóch wydarzeń nie zrobiono w tym samym miejscu, przy wykorzystaniu tej samej sceny i nagłośnienia, skoro gmina współfinansowała obie. – Można byłoby zaoszczędzić sporo – mówi jeden z nich w liście do redakcji.
Mirosław Chołda – organizator Festiwalu Uwolnić Muzykę – przekazał nam informację, że faktycznie pojawił się pomysł, aby te dwie imprezy zorganizować na jednej scenie. – Ostatecznie burmistrz zadecydował, aby festiwal gminny odbył się w bardziej dostępnym dla mieszkańców miejscu – dodaje.
Wersję tę potwierdza Grzegorz Ptaszyński, dyrektor domu kultury. – Zróżnicowanie lokalizacji dwóch wyżej wymienionych festiwali jest w pełni uzasadnione, ponieważ teren przy akwenie wodnym Kajaki jest otwarty i idealny pod imprezy plenerowe. Festiwal Kultury Ludowej odbywający się w tym miejscu to już tradycja, m.in. ze względu właśnie na otwartą przestrzeń tej lokalizacji, czego nie można zapewnić na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jednocześnie Dom Kultury w Środzie Śląskiej, organizując Festiwal Kultury Ludowej, bierze pod uwagę opinię rodzimych kapel ludowych, które jednoznacznie wskazują miejsce otwarte przy akwenie Kajaki jako idealne dla organizacji i promocji Festiwalu Kultury Ludowej w Mieście Skarbów.
Grzegorz Ptaszyński zwraca również uwagę na procedurę wyłaniania wykonawcy, który zapewnia zaplecze techniczne imprez, a która w obu przypadkach jest inna. – Dom Kultury, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych, ma obowiązek zrobić to na drodze przetargu na scenę i technikę wraz z dostarczeniem garderób, płotów zaporowych, ekranu led i agregatów prądotwórczych, gdzie głównym kryterium jest cena. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Uwolnić Muzykę” nie podlega ustawie PZP i dlatego nie ma obowiązku organizowania przetargu i może wyłonić dowolnego wykonawcę.
Dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej dodaje także, że wydarzenia znacząco różnią się pod względem charakteru i docelowych grup odbiorców. – Skoro więc charakter, organizacja i finansowanie obu imprez jest zupełnie inne, to organizowanie ich w tym samym miejscu, czyli tak naprawdę ich połączenie, nie jest dobrym rozwiązaniem.
anbo
REKLAMA
REKLAMA