Bezpłatny dowóz uczniów niepełnosprawnych do szkół według ustawy jest obowiązkiem gmin.
W każdej gminie w powiecie średzkim funkcjonuje transport dla uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci wożone są do najbliższej placówki oświatowej, która musi spełniać ich potrzeby zapisane w orzeczeniu o kształceniu specjalnym. Może być to placówka będąca w innej gminie, powiecie czy województwie.
– Gmina ma obowiązek zapewnić temu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły. Przez pojęcie „najbliższa szkoła” należy rozumieć tę, która przede wszystkim spełnia wymogi ucznia. W minionym roku szkolnym dzieci z gminy Miękinia były wożone do szkoły w Środzie Śląskiej i do Wrocławia – mówi Ewelina Mazurkiewicz, dyrektor Samorządowego Zespołu Oświaty w Miękini.
Co musi zrobić rodzic, aby jego dziecko miało bezpłatny transport?
– Rodzice zgłaszają nam dzieci, które mają korzystać z transportu – informuje Ewelina Mazurkiewicz i dodaje, że obecnie gmina ogłosiła przetrag na usługi transportowe na rzecz uczniów niepełnosprawnych z terenu gminy Miękinia. Podkreśla także, że istnieje możliwość, aby rodzice (jeśli wyrażą taką chęć) mogli sami wozić dzieci do szkół. – Czasem rodzicom jest po prostu wygodniej wozić dziecko, jeśli mają po drodze, na przykład, gdy jadą do pracy. W takiej sytuacji zwracamy rodzicom pieniądze za paliwo. Taka metoda jest praktykowana w każdej gminie - dodaje dyrektorka.
W każdej gminie za transport dla uczniów niepełnosprawnych odpowiedzialny jest Wydział Oświaty.
anbo
REKLAMA
REKLAMA