Łącznie z pięciu gmin w powiecie średzkim jest 75 radnych, a 25 z nich ma wykształcenie wyższe. W której gminie jest najwięcej radnych z dyplomem?
Aż w 77,5 proc. gmin w Polsce więcej niż połowa składu rady nie posiada wykształcenia wyższego. W Polsce jest 36 gmin, gdzie żaden z radnych nie ma wykształcenia wyższego. Jednak są cztery samorządy, gdzie dyplom uczelni wyższej posiada pełen skład rady. Są to radni z Podkowy Leśnej, Przemyśla, Poznania i Sopotu. Najbardziej wykształconą radą miasta w województwie dolnośląskim jest Legnica (91.3 proc. radnych ukończyło studia).
Jak wypadają średzkie gminy?
Myli się ten, kto myśli, że w radach gminnych zasiadają sami absolwenci szkół wyższych. Tylko 25 z 75 radnych może pochwalić się dyplomem, co stanowi 33,3% ogółu. Dwie osoby ukończyły szkoły policealne, 28 posiada wykształcenie średnie, 18 zasadnicze zawodowe i dwie podstawowe.
Między średzkimi gminami nie ma dużej różnicy w liczbie samorządowców z wyższym wykształceniem.
Okazuje się, że najbardziej wykształconą radą jest ta z gminy Kostomłoty. Tutaj sześciu (40%) na piętnastu radnych posiada dyplom. Następni są samorządowcy z gmin Środa Śląska, Malczyce i Udanin. Tam co trzeci radny może pochwalić się wykształceniem wyższym (33,3%). Natomiast w gminie Miękinia cztery osoby mogą pochwalić się dyplomem - stanowią one 26,6% całej rady.
Jeśli chodzi o radę powiatu, to statystyki prezentują się nieco korzystniej, aniżeli w gminach. Tu wykształcenie wyższe - na 17 osób - posiada 9 radnych, natomiast ośmiu posiada świadectwo ukończenia szkoły średniej.
Przy analizie powyższych danych warto jednak pamiętać, że "wykształcenie nie jest jednoznacznie związane z inteligencją" - czytamy na stronie Mensa Polska (mensa.org.pl).
anbo
REKLAMA
REKLAMA