Sołtys jest osobą, która reprezentuje sprawy wsi w gminie. Jakie ma obowiązki i za co dostaje wynagrodzenie?
Osoba pełniąca funkcję sołtysa spełnia ważną rolę w samorządzie gminnym. To właśnie ona ma największy kontakt z mieszkańcami, dzięki czemu jak nikt inny zna potrzeby lokalnej społeczności. - Pełnienie tej funkcji wymaga od nas poświęcenia własnego czasu i często się zdarza, że i pieniędzy. Jestem dyspozycyjny praktycznie przez całą dobę. Z prostego powodu - nigdy nie wiem, co się zdarzy na terenie naszej wioski - mówi sołtys Kwietna, Ryszard Pawłowski.
- Bycie sołtysem to wiele obowiązków. Ludzie potrafią do mnie dzownić o każdej porze dnia i nocy. I to zdarza się, że w takich sprawach dość nietypowych. A to poskarżą się na sąsiada, albo proszą o załatwienie sprawy za nich - mówi Iwona Szachniewicz, sołtys Kryniczna.
Jakie obowiązki ma sołtys?
Do jego zadań należy zwoływanie zebrań wiejskich oraz rady sołeckiej. Sołtys służy również pomocą mieszkańcom w załatwianiu różnych, ważnych dla nich spraw o zasięgu lokalnym, jak również reprezentuje sołectwo na zewnątrz. W gminach Kostomłoty, Środa Śląska i w Malczycach sołtysi mają obowiązek uczestniczenia w sesji rady. Każda nieobecność musi zostać usprawiedliwiona. Dodatkowym obowiązkiem, za który dostają prowizję, to pobieranie i przekazywanie na konto swojej gminy podatku od osób fizycznych.
Najbardziej widoczną działalnością sołtysa jest pomoc mieszkańcom i prace, jakie razem z radą sołecką wykonuje we wsi. Są to imprezy z okazji Dnia Dziecka, festyny rodzinne, czy prace remontowe prowadzone w miejscowości. - Praca sołtysa przysparza mi wiele satysfakcji, jak i trosk. Jest miło, gdy uda się załatwić sprawę, z którą przychodzi mieszkaniec. Nawet, jeśli jest to problem 'migającej' latarni. Priorytetem dla mnie jest podjęcie interwencji w sprawie, o którą prosi mieszkaniec - mówi sołtys Mrozowa, Radosław Kamiński.
Sołtysi starają się, aby w ich miejscowościach działo się dużo atrakcyjnych wydarzeń dla mieszkańcw. Ale nie tylko. - Przede wszystkim zależy mi na poprawie jakości życia we wsi. Dlatego staramy się o remonty dróg, czy modernizację placu zabaw. Praca sołtysa to nie tylko organizaowanie wydarzeń kulturalnych we wsi, choć i one są bardzo ważne. Teraz chcemy utwardzić plac za świetlicą, ponieważ tam najczęściej organizaujemy zabawy - mówi sołtys Kwietna.
Sołtys Udanina co miesiąc wraz z radą sołecką organizuje spotkanie z mieszkańcami. - Staramy się przygotować na to spotkanie słodki poczęstunek. Dzięki tym spotkanim jesteśmy na bieżąco z potrzebami mieszkańców, ale też co ważne - mam z nimi stały kontakt - mówi Monika Piechowicz.
Ile zarabia sołtys?
Każdy sołtys za pełnienie swoich obowiązków otrzymuje dietę. W gminie Malczyce, Miękinia i w Udaninie każdy sołtys ma jednakową wysokość diety. W Malczycach jest to 350 złotych, w Miękini 400, a w Udaninie 225 złotych. W Kostomłotach i Środzie Śląskiej kwota, jaką dostaje sołtys, jest uwarunkowana liczbą mieszkańców poszczególnego sołectwa. - W gminie Kostomłoty sołtys, który pełni obowiązki w miejscowości liczącej poniżej 100 mieszkańców, dostaje 283 zł. Powyżej 250 mieszkańców wynagrodzenie sołtysa wynosi 326 złotych. We wsiach liczących więcej niż 600 osób dieta sołtysa to 370 złotych. Sołtysi największych miejscowości: Piotrowic i Kostomłot mają wynagrodzenie w wysokości 413 złotych - informuje pracownik z gminy Kostomłoty. W gminie Środa Śląska wynagrodzenie sołtysów to kwoty od około 200 do 800 złotych. Wysokość wynagrodzenia - tak jak w Kostomłotach - zależy od ilości mieszkańców.
Każda gmina ma fundusz sołecki?
Na fundusz sołecki składają się środki wyodrębnione z budżetu gminy, przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Sołtysi pieniądze z funduszu często przeznaczają na imprezy kulturalne np. Dzień Dziecka, piknik rodzinny czy spotkanie opłatkowe. Jednak to nie jedyny sposób, w jaki gospodarują funduszem. Często jest tak, że dzięki niemu realizują różne mniejsze inwestycje. Sołtys nie dostaje pieniędzy z funduszu 'do ręki'. - Jeśli chcę coś zakupić, przykładowo nowy zestaw naczyń na świetlicę, to muszę zgłosić się z tym do gminy i to ona dokonuje zakupu. Fizycznie sołtys nie dostaje do ręki pieniędzy - mówi sołtys Kryniczna.
Fundusz sołecki nie obowiązuje w każdej gminie. W Udaninie gmina wypracowała inny program. - "10 złoty na mieszkańca" to taki mały fundusz sołecki bez zastosowania ustawy o Funduszu Sołeckim. Każde sołectwo ma w budżecie gminy zapewnioną pilę środków w przeliczeniu po 10 zł na mieszkńca do dyspozycji na realizacje swoich potrzeb, wpisujących się w katalog zadań własnych gminy - mówi Karolina Ożóg, skarbnik gminy Udanin.
Podobnie sytuacja wygląda w Miękini.
- W gminie formalnie nie ma funduszu sołeckiego, ale praktycznie wszystko to, o co wnioskują mieszkańcy, jest realizowane. Od 2014 roku działa program „Miękińska Inicjatywa Razem”, w ramach którego sołectwa mogą realizować zadania określone przez siebie - informuje Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia.
anbo
REKLAMA
REKLAMA