70 lat istnienia szkoły w Szczepanowie było okazją do wspólnego świetowania obecnych i bylych uczniów placówki. Z tej okazji dzieci przygotowały wiele atrakcji.
20 maja na sali gimnastycznej w Zespole Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie, odbył się uroczysty apel, w krótym uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, byli nauczyciele i uczniowie. Dzieci i młodzież szkolna odegrała scenki z życia szkoły. Goście mogli zobaczyć szkolną rzeczywistość z roku 1946 i 2016. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądała nauka kiedyś i dziś. - Pięknie udało im się zobrazować jakie mieliśmy przybory szkolne czy ławki. Aż łezka w oku się kręci na te wspomnienia szkolne. Piękne przedstawienie, które wspaniale pokazało upływający czas i zmiany w obecnym szkolnictwie - wzruszyła się jedna z byłym uczennic.
Na ręce dyrektor szkoły burmistrz Środy Śląskiej i starosta średzki, wręczyli pamiątkowe podziękowania i gratulacje. Do gratulacji przyłączyli się dyrektorzy sąsiednich szkół, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Kuratorium Oświaty z Wrocławia. Po części oficjalnej dyrektor szkoły Renata Kutkiewicz, zaprosiła do obejrzenia wystawy historycznej. - W jednej z klas przygotowaliśmy dla państwa archiwalne dzienniki z ocenami, zdjęcia z wydarzeń szkolnych i przedmioty codziennego użytku - mówiła Kutkiewicz.
Historia powstania szkoły
Organizowanie polskiej szkoły w Szczepanowie nie nalezało do łatwych zadań. Działania zmierzające do otwarcia szkoły nabrały rozpędu jesienią 1945r. Związane było to z wyzwoleniem Środy Śląskiej 9 lutego 1945r i władzą administracyjną sprawowaną przez wojsko sowieckie. - Pierwsze transporty z repatriantami docierały tu zimą i wiosną, a należy pamiętać, że tereny te w większości zostały zasiedlone przez repatriantów. Wraz z rodzinami osiedlającymi się w Szczepanowie wzrastała liczba dzieci, którym należało zapewnić możliwość kontynuowania nauki. Gdy tylko pojawiła się większa grupa dzieci, równie szybko znalazły się nauczycielki, które natychmiast organizowały nauczanie. Często w bardzo trudnych warunkach - mówi dyrektor szkoły Renata Kutkiewicz.
Do Szczepanowa w jednym z takich transportów z repatriantami trafiły dwie nauczycielki Aniela i Klementyna Franklówny. To one podjęły inicjatywę zorganizowania w Szczepanowie szkoły powszechnej. Pierwszy zapis w kronice szkolnej brzmi: ,,Dnia 15 października 1945r. mianował Inspektorat Szkolny w Środzie Śląskie nauczycielkę Anielę Franklównę kierowniczką szkoły w Szepanowie, która jako repatriantka przybyła tu z transportem z Małopolski Wschodniej z powiatu zaleszczyckiego woj. Tarnopolskiego”. Od tego momentu rozpoczęły się działania zmierzające do uruchomienia szkoły.
Trudne początki
Naukę w placówce rozpoczęto 29 października 1945r. Uczęszczało do niej wówczas 37 uczniów. Od 1 listopada 1945r. odbyło się uroczyste poświęcenie szkoły przez Niemca, księdza katolickiego, proboszcza Johana. Jego przemówienie przetłumaczyła Aniela Franklówna. - Warunki pracy w szkole były bardzo złe. Brakowało sprzętu, książek, zeszytów. Dzieci rysowały i pisały na kawałkach papieru, które udało się zdobyć. Po pięciu miesiącach nauki uczniowie otrzymali pierwsze polskie książki. Przez cały rok szkolny do wsi przybywali nowi osadnicy w związku z tym wzrosła również liczba dzieci. W końcu roku szkolnego 1945/1946 do tutejszej szkoły uczęszczało 134 uczniów. Obecnie w murach szkolnych uczy się 287 uczniów - opowiada dyrektor szkoły.
anbo
REKLAMA
REKLAMA