POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wielkanoc katolicka a prawosławna. Jakie są różnice?

Wielkanoc prawosawna fot.: ekumenizm.wiara.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dziś katolicy radują się z zmartwychwstania Jezusa. Jak te święta wyglądają w kościele prawosławnym? O to zapytaliśmy Igora Habura, kapłana w cerkwi w Samborzu.

Tak jak i w katolickim święto zmartwychwstania Chrystusa jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym. W tradycji prawosławnej częściej niż słowa "Wielkanoc" używa się określenia "Pascha". Prawosławna Pascha jest poprzedzona 40 dniowym okresem Wielkiego Postu, w którym wierni całkowicie powstrzymują się od jedzenia potraw mięsnych i picia alkoholu. Jest to również czas wzmożonej modlitwy, pokuty i miłosierdzia wobec innych ludzi. Cerkwie w tym okresie przystrojone są w ciemno fioletowe barwy, podobnie jak w kościele chrześcijańskim, w którym również dominuje ta barwa.

 Do najbardziej typowych tradycji paschalnych należy zaliczyć takie jak uczestnictwo w nabożeństwach całego wielkiego tygodnia (nie tylko triduum paschalnego). Od wielkiego piątku do paschy obowiązuje srogi post a więc tylko chleb i woda. W noc paschalną około godz. 23 rozpoczynają się prawosławne nabożeństwa święta paschy i trwają do wczesnych godzin porannych.

Prawosławni również przygotowują święconkę w której znajdziemy m.in. pisanki i wielkanocne babki. Nie ma natomiast tak jak w tradycji chrześcijańskiej, wielkanocnych zajączków czy baranków. Po nocnym nabożeństwie z poświęconymi święconkami udają się do domów na paschalne śniadanie.

Inną bardzo ważną tradycją świąteczną jest to że od święta Paschy przez najbliższe 40 dni prawosławni wierni witają się słowami "Chrystus Zmartwychwstał" i odpowiadają "Zaiste Zmartwychwstał" (w języku cerkiewnosłowiańskim Chrystos Woskres- Woistynno Woskres).

em

REKLAMA