Tylko 35 gmin z Dolnego Śląska otrzymało zaproszenie do składania wniosków o udzielenie finansowego wsparcia z budżetu województwa w ramach DFPR.
Dolnośląskie gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na 1 mieszkańca jest niższy niż 70% średniej krajowej (kwota 1,059,99 zł), zostały zakwalifikowane przez zarząd województwa do złożenia wniosków o udzielenie pomocy z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej (DFPR). Na liście znalazło się 35 jednostek samorządowych, w tym Malczyce, Kłodzko (gmina wiejska), Lewin Kłodzki, Międzylesie, Nowa Ruda (i miasto, i gmina), Szczytna, Ziębice i Złoty Stok.
- Zostaliśmy wytypowani jako jedna z gmin o niskim dochodzie, która została wskazana do zrealizowania inwestycji wpisującej się w strategię rozwoju województwa dolnośląskiego. Wstępnie rozmawialiśmy o możliwościach realizacji inwestycji drogowej. Musimy to jeszcze skonsultować, czy tego typu projekty kwalifikują się do dofinansowania - poinformowała podczas ostatniej sesji Anna Świercz, sekretarz gminy.
Sama kwalifikacja nie jest równoznacza z przyznaniem wsparcia. W kolejnym etapie opracowany zostanie dostakowy ranking, w którym zostaną uwzględnione takie wskaźniki, jak liczba bezrobotnych na 1000 mieszkańców, czy liczba podmiotów gospodarczych na 10 tys. ludności. Dopiero w etapie trzecim dojdzie do oceny formalnej złożonych wniosków. Te można składać do 21 marca.
Z przyznanej dotacji mogą być realizowane projekty z zakresu zadań własnych gmin, w tym rozwoju obszarów wiejskich, kultury, edukacji, czy sportu. Samorząd może otrzymać na ten cel maksymalnie 150 tysięcy złotych, przy czym kwota dofinansowania nie może przekroczyć 75% wartości projektu. Pozostałe 25% gmina musi wyłożyć z własnej kieszeni.
Ostateczną decyzję odnośnie przyznania dofinansowania podejmie sejmik województwa.
em
REKLAMA
REKLAMA