Do tej pory rok 1893 uznawany był za datę powstania kościoła w Rakoszycach. Jednak dzięki kapsule, wiemy już, że jego początki datowane są na rok 1890/1891.
Nikt chyba nie spodziewał się, że szalejąca w lipcu zeszłego roku wichura, niszcząc kopułę wieży kościelnej kościoła pw. Jana Nepomucena w Rakoszycach odsłoni wiele nieznanych dotąd elementów jej historii. Dzień po wichurze, sprzątając pozostałości po zrzuconej kopule wieży, panie Irena Szachniewicz i Józefa Orłowska z rady parafialnej wioski, znalazły miedzianą tubę.
- To był metalowy pojemnik z dokumentami. Najstarszy, ręcznie pisany datowany jest na rok 1893 - mówi Grzegorz Borowski, dyrektor średzkiego muzeum. W 1934 roku, kiedy remontowano zniszczony element kościoła, do kapsuły włożono nowe dokumenty. - W pojemniku znajdowały się również informacje z czasów międzywojennych, między innymi nazistowskie - opowiada dyrektor muzem. Plakietki, znaczki, kartki i gazety, to zaledwie kilka skarbów znajdujących się w kapsule. - Wszystkie elementy były szczelnie zamknięte i zalutowane - dodaje Grzegorz Borowski.
Z kapsuły do średzkiego muzeum
- O przekazaniu dokumentów ze znalezionej kapsuły do muzeum zadecydowała rada parafialna. Myślę, że to była słuszna decyzja. Warto pokazać innym historię naszej miejscowości. Takie znalezisko dostarcza nam nowych faktów i pokazuje zarys historyczny Rakoszyc - tłumaczy Władysław Błach, sołtys.
Dokumenty przekazane do muzeum zostały opracowane pod względem historycznym przez historyka Zbyszka Aleksego. - W planach mamy również wydanie książkowe, jeśli uda nam się pozyskać środki na ten cel - dodaje Grzegorz Borowski.
Na przełomie lutego i marca, kiedy remont kopuły w rakoszyckim kościele zostanie zakończony, nowa kapsuła czasu ponownie zostanie schowana do środka. Wraz z opracowaniami średzkiego muzeum, do pojemnika włożone zostaną dokumenty z obecnych czasów. - Chcemy nawiązać do tego, co było w kapsule i do pojemnika włożymy między innymi gazety, znaczki pocztowe, banknoty, a także skład rady parafialnej - mówi sołtys Rakoszyc
Dokumenty znalezione w Rakoszycach można obecnie oglądać na wystawie w średzkim muzeum.
ikesz