Aż 70 procent domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych fot.: PT
Zanieczyszczenia powietrza dymem z prymitywnych pieców występują coraz częściej w Kłodzku, Środzie Śląskiej, Ząbkowicach Śląskich i innych miejscowościach w naszym regionie.
O zanieczyszczeniach mówiono na konferencji „Ograniczenie niskiej emisji w gminach”, którą zorganizowano we Wrocławiu. Wzięło w niej udział ponad 80 przedstawicieli dolnośląskich gmin. Przedstawiono dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza, propozycje rozwiązań problemu oraz możliwości finansowania proekologicznych inwestycji.
- Aż 70 procent domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Wrzuca się do nich wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki czy lakierowane drewno), w tym też odpady węglowe z wysoką zawartością siarki, chloru czy popiołu – tłumaczył Krzysztof Smoliński z wrocławskiej fundacji Ekorozwoju.
Według ekologów i naukowców z ochrony środowiska najpoważniejsze źródło zanieczyszczeń powietrza w gminach i miastach stanowią kotły i domowe piece. Innym dużym trucicielem jest ruch samochodowy (w polskich miastach przypada znacznie więcej samochodów na mieszkańców niż w innych krajach Europy) oraz zakłady przemysłowe i energetyczne. Część mieszkańców Dolnego Śląska, szczególnie w okresie grzewczym od lat narażona jest na oddziaływanie złej jakości powietrza na ich zdrowie.
- Kłodzko, Środa Śląska, Nowa Ruda, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec czy Złotoryja, to tylko niektóre z dolnośląskich gmin, gdzie występują obszary przekroczeń dobowych stężeń groźnego dla zdrowia pyłu zawieszonego – mówił Paweł Karpiński z wydziału środowiska wrocławskiego urzędu marszałkowskiego.
Aby walczyć z problemem władze województwa w lutym 2014 roku przyjęły program ochrony powietrza, w którym wskazane są wszystkie zagrożenia i propozycje działań służących ograniczeniu niskiej emisji na Dolnym Śląsku. Zdaniem Krzysztofa Smolnickiego w Polsce w ciągu roku z powodu zanieczyszczonego powietrza życie traci ok. 45 tys. osób. Organizatorzy konferencji przekonywali, że dolnośląskie gminy powinny inwestować w jakość powietrza. Zarząd województwa w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 przeznaczy blisko 40 milionów złotych na dofinansowanie inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Są to m.in. projekty zakładające podłączanie do sieci ciepłowniczej zakładów przemysłowych, spółek miejskich i budynków użyteczności publicznej.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA