Jeśli komuś wydaje się, że nauka matematyki jest czymś trudnym lub nudnym, oni temu zaprzeczają. Dla blisko 30 uczniów średzkiego gimnazjum matematyka, to zabawa.
W średzkim gimnazjum funkcjonuje koło matematyczne. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie atmosfera, jaką udaje się stworzyć na tych zajęciach nauczycielom. - Nasze koło funkcjonuje w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Prowadzimy je wspólnie z panem Andrzejem Kąkolem - mówi Ewa Gacek, nauczycielka matematyki w Gimnazjum w Środzie Śląskiej. Zajęcia, na które przychodzi około 28 uczniów, skupiają miłośników matematyki zarówno z klasy pierwszej, drugiej, jak i trzeciej. Wszyscy rozwiązują te same zadania, przygotowując się w ten sposób do udziału w Dolnośląskich Meczach Matematycznych. - Pierwszoklasiści są w najtrudniejszej sytuacji, ale dają radę -mówi pani Ewa. - Od kilku lat uczestniczymy w meczach matematycznych organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski. Aby dobrze w nich wypaść i coś osiągnąć, musimy rozwiązywać z uczniami zadania mocno wykraczające poza treści zawarte w podstawie programowej. W meczach wygrywamy nawet z najlepszymi gimnazjami naszego województwa - dodaje.
Mecze matematyczne i uniwersytecki konkurs KOMA
Koło matematyczne nie tylko skupia uczniów, którym zależy na nauce i poszerzaniu wiedzy z zakresu matematyki, ale także daje im szansę na rozwój i udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. - Koło działa w kilku obszarach. Przygotowanie do meczów matematycznych to nie jedyna forma naszej aktywności - mówi pani Ewa. - Staramy się rozwijać uczniów wszechstronnie. Innym ciekawym i cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród uczniów konkursem jest uniwersytecka KOMA - dodaje pan Andrzej. Początkowo uczniowie uczestniczą w dwugodzinnym wykładzie z tematu, który nie jest objęty programem szkolnym. - W tym czasie sprządzają notaki i próbują zrozumieć nowe zagadnienia - tłumaczy nauczyciel. - Następnego dnia przystępują do rozwiązywania zadań konkursowych. Uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki, uczestniczą w finale konkursu, rozgrywanym w Instytucie Matematycznym UW - dodaje pan Andrzej. Koło przygotowuje uczniów również do gminnego i powiatowego konkursu matematycznego. - Nasi gimnazjaliści od lat odnoszą tu znaczące sukcesy. Warto nadmienić, że uczniowie, z którymi pracujemy na naszych zajęciach, osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminie gimnazjalnym - chwali swoich podopiecznych Andrzej Kąkol.
W czym tkwi moc zajęć matematycznych?
Zapytani o to, w czym tkwi moc i siła proponowanych uczniom od lat zajęć w ramach kółka matematycznego, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie się uśmiechają. I to chyba mówi samo za siebie. Wydaje sie, że tak często nielubiana matematyka, dla nich jest okazją do doskonałej zabawy i poszerzania swoich umiejętności. - Jest zabawnie i śmiesznie - mówi Michał, uczeń trzeciej klasy, który w kółku matematyczym uczestniczy już trzeci rok. Podobnego zdania jest Laura z klasy drugiej. - Uważam, że udało nam się stworzyć przyjemną atmosferę, nie ma tu miejsca na rywalizację dla rywalizacji - mówi pani Ewa. - Myślę, że nasi uczniowie tworzą krąg lubiących się ludzi. Jest to coś bardzo cennego. Zawsze podczas pracy z uczniami stawiamy na to, by stworzyć więzi, by nauka była poparta zabawą - dodaje. - Wydawałoby się, że koło matematyczne jest kołem mało ciekawym. Jednak ono uczy zdrowej rywalizacji, pracy w grupach. W czasie rozwiązywania zadań uczniowie pomagają sobie nawzajem i wspierają się - dodaje pan Andrzej. Słowa nauczycieli z pewnością potwierdza fakt, że często uczniowie proszą swoich mentorów o dodatkowy czas na naukę matematyki.
Przed nimi mecz z Miękinią
Dziesięciu uczniów z kółka matematycznego wytypowanych przez nauczycieli tworzy drużynę, która reprezentuje szkołę i rozgrywa mecze matematyczne. W bieżącym roku szkolnym drużyna średzkiego gimnazjum wygrała już dwa pierwsze mecze, z wrocławskim gimnazjum ATUT i gimnazjum w Bielanach Wrocławskich. 18 stycznia czeka ich ostatni w tej rundzie mecz z gimnazjum w Miękni.
Trzymamy kciuki.
ikesz