Zakończył się projekt "Czas na start - Adsum nadciąga" realizowany w Chomiąży przez stowarzyszenie. Czas na jego podsumowanie.
O tym, że aby móc wystarczy chcieć, świadczyć mogą warsztaty organizowane w Chomiąży przez stowarzyszenie Adsum w ramach realizowanego projektu. Ciekawe spotkania, rozmowy o rodzicielstwie i aspektach z nim związanych, możliwość poznania nowych ludzi, a przy tym świadomość, że nie jest się samym z wątpliwościami i kłopotami rodzicielskimi, to siła przeprowadzonych warsztatów.
O zdrowym żywieniu i roli dziadków
Blisko 78 osób otrzymało pamiątkowe certyfikaty poświadczające uczestnictwo w zajęciach. Taka ilość chętnych rodziców zaskoczyła samych organizatorów. W wielu przypadkach rodzice brali udział we wszystkich spotkaniach warsztatowych - Uczestnicy udowodnili, że bardzo ważny jest dla nich ich własny rozwój i rozwój ich dzieci - mówi Barbara Dziadowicz. Poza tematyką związaną z wychowywaniem dziecka i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, uczestnicy warsztatów mieli również okazję porozmawiać o roli dziadka i babci, czy poznać zasady zdrowego żywienia. Zajęcia bowiem prowadzone były między innymi przez psychologa, dietetyka i pedagoga.
Uczestnicy o warsztatach
O tym, jak ciekawym doświadczeniem dla każdgo z uczestników były warsztaty organizowane przez stowarzyszenie świadczyć może nie tylko liczna frekwencja na spotkaniach, ale także pozytywne opinie wyrażane przez rodziców. Między innymi Marianny i Dominiki, które wraz z mężami uczestniczyły w warsztatach w Chomiąży.
Marianna, mama Kornela i Helenki uczestniczyła we wszystkich spotkaniach. Jej mąż, w prawie wszystkich: ADSUM, to aktywni ludzie biorący sprawy w swoje ręce. To wolontariusze, którzy wpływają na okoliczności, zamiast na nie narzekać. Wspierają pozytywne działania innych zamiast krytykować. To o niebo lepsze niż ponoszenie konsekwencji biernego czekania.
Dominika, mama Mieszka i Ziemowita (razem z mężem uczestniczyli prawie we wszystkich warsztatach): Z warsztatów na temat zdrowych przekąsek prowadzonych przez panią Alicję Bławat - dietetyka, nasze dzieci bardzo wiele wyniosły. Próbowały zielonych koktajli, oraz soków, które przyrządziliśmy wspólnie z innymi rodzicami. Pani dietetyk przeprowadziła rozmowy i zabawy z dziećmi. Na przykładzie filmu pokazała, że nie warto jeść śmieciowego jedzenia. Dzieci same wyrzucały takie jedzenie do kosza. Omówiła zasady zdrowego odżywiania i uczuliła na wysoką zawartość cukru w napojach gazowanych pokazując dzieciom w szklance, ile cukru zawierają poszczególne produkty. Poczęstowała również zdrowymi przekąskami. Pomysł rewelacyjny. Nasze dzieci i my rodzice byliśmy zachwyceni. Atmosfera na świetlicy była bardzo przyjazna wręcz czuliśmy się jak w domu. Oceniając wszystkie cztery warsztaty, w których uczestniczyliśmy, uważam, że były one zorganizowane na bardzo wysokim poziomie - zarówno pod kątem organizacji, jak i przygotowania osób prowadzących warsztaty i grupy zabawowe.
Równie pozytywnie pani Dominika ocenia warsztaty z pedagogiem Igą Popek i z psychologiem, Aliną Bilińską i Pauliną Słobodzian. - Muszę przyznać, że poruszyły mnie krótkie filmy, zaprezentowane przez prowadzące, nie zdawałam sobie sprawy jak ważne jest dla dorosłej przyszłości dziecka to, co od małego widzi i słucha na własny temat. Jak te drobne codzienne zmagania kształtują i determinują los małego człowieka. Panie prowadzące, o niezwykle pozytywnej energii sprawiły, że warsztaty odbyły się w bardzo miłej atmosferze, a poruszanych tematów nie sposób streścić. Dla mnie cenne było podanie konkretnych przykładów zachowań dzieci i jak my rodzice możemy w takich sytuacjach reagować. Bardzo pozytywnie i sympatycznie, a do tego rzeczowo i konkretnie.
Swojego wzruszenia i zadowolenia z inicjatywy nie kryją również jej organizatorzy. Frekwencja w zajęciach, a także zaufanie, jakim uczestnicy ich obdarzyli, to z pewnością najlepsza nagroda za przygotowany projekt i wykonaną pracę. - Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to, by się na tej małej wsi coś fajnego działo. Szczególne podziękowania składamy w stronę mieszkańców Chomiąży, w tym naszej młodzieży. Pomagali nam oni w organizacji, w tym przygotowywali salę na warsztaty, piekli ciasto, prowadzili zabawy dla dzieci i zapewniali im bezpieczeństwo – mówi Barbara Dziadowicz. - Bardzo dziękujemy też osobom prowadzącym warsztaty i grupy zabawowe tj. pani: Alicji Bławat, Idze Popek, Paulinie Słobodzian, Alinie Bilińskiej, Ewelinie Wysockiej i Justynie Gałek i Danucie Ziomek – kontynuuje.
Zadanie "Czas na start - ADSUM nadciąga" zrealizowany został w ramach projektu „OdDOLNY ŚLĄSK", dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, realizowanego przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa Kraina".
Szersze informacje na temat incjatywy i samego stowarzyszenia można znaleźć na stronie http://siladsum.pl.tl
ikesz
REKLAMA
REKLAMA