POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Skuteczne wsparcie od gmin

KIA Ceed z wideorejestratorem fot.: UM

Pozyskany przez Komendę Powiatową Policji w Środzie Śląskiej nowy pojazd służbowy – KIA Ceed z wideorejestratorem wyjechał na drogi naszego powiatu 31 października.

Pozyskany przez Komendę Powiatową Policji w Środzie Śląskiej dzięki wsparciu gminy Środa Śl. i Miękinia nowy pojazd służbowy – KIA Ceed z wideorejestratorem wyjechał na drogi naszego powiatu 31 października. Jeszcze tego samego dnia policjanci ze średzkiej drogówki zatrzymali prawo jazdy kierującemu, który przekroczył dozwoloną prędkość jazdy o  ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Kontrola do odtworzenia

Po niespełna trzech tygodniach użytkowania nieoznakowanego pojazdu służbowego z wideorejestratorem, funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego ujawnili 145 różnego rodzaju wykroczeń drogowych. 131 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 38 tysięcy złotych. Policjanci sporządzili 4 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali jedno pouczenie.

Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym kontrolowany jest przez policjantów na drogach całego powiatu. Funkcjonariusze bezwzględnie reagują na popełniane przez kierowców wykroczenia, a w szczególności na przekraczanie przez nich dozwolonej prędkości. 12 osobom, zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami, policjanci zatrzymali prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Radiowóz z wideorejestratorem umożliwia policjantom odtworzenie podczas kontroli drogowej zarejestrowanych wykroczeń kierującym, którzy próbują uniknąć odpowiedzialności.

Przekroczyli i stracili

Analiza pierwszej połowy listopada pokazuje, że dla sprawców wykroczeń drogowych  nie ma znaczenia droga, którą się poruszają. Średzcy policjanci zarejestrowali przekraczanie prędkości zarówno na drogach powiatowych, jak i krajowych, ale też w centrum miasta.

5 listopada tuż przed godz. 21:00 został zatrzymany młody mężczyzna, który jechał ulicą Wrocławską w Środzie Śl. samochodem marki BMW mając na liczniku 118 km/h przy obowiązującej dozwolonej prędkości 50 km/h. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i ukarali mandatem karnym w wysokości 500 zł. Te same konsekwencje ponieśli dwaj inni mężczyźni, obaj w wieku 60 lat, którzy 4 i 8 listopada przekroczyli dozwoloną prędkość jazdy o 57 przy obowiązujących 30 km/h (Cesarzowice) i 53 km/h przy dopuszczalnej 50-ce (droga krajowa 94 na wysokości Środy Śl.). Podkreślić należy, że jednym z tych kierujących był przewoźnik, który wykonywał właśnie przewóz osób.

Honda ucichła

Każdy uczestnik ruchu drogowego, również ten tzw. niechroniony (pieszy, rowerzysta i motorowerzysta) powinien przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. Zawsze, a nie tylko, gdy zobaczy radiowóz. Nieoznakowany pojazd służbowy daje policjantom możliwość ujawniania i rejestrowania wykroczeń popełnianych notorycznie, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. A takie zagrożenie stwarza z pewnością motocyklista, który jeździ ulicami miasta z nadmierną prędkością, nie zatrzymuje się do kontroli drogowej i popełnia szereg wykroczeń drogowych.

Na początku listopada policjanci, patrolując radiowozem nieoznakowanym ulice Środy Śl., zauważyli kierującego motocyklem marki Honda, który nie zważając na przepisy ruchu drogowego oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, wyprzedzał na skrzyżowaniu i na przejściu dla pieszych, a także na linii podwójnej ciągłej. Podejmując czynności wobec motocyklisty, który niejednokrotnie nie zatrzymywał się do kontroli drogowej, prowadzonej przy wykorzystaniu pojazdu oznakowanego, okazało się, że jest to 17-letni mieszkaniec Środy Śląskiej. Młody mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto funkcjonariusze stwierdzili zamontowanie tablicy rejestracyjnej niezgodnie z przepisami. Policjanci zatrzymali w związku z tym dowód rejestracyjny pojazdu, a przeciwko kierującemu  sporządzili do sądu wniosek o ukaranie.

Średzcy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drogach. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, czy zignorowanie obowiązującego znaku, by doszło do zdarzenia drogowego. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za bezpieczeństwo naszych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na pieszych, którzy w tym okresie jesienno-zimowym, bez elementów odblaskowych na ubiorze, mogą być słabiej widoczni. Stąd nie zapominajmy o odblaskach, które „ratują życie”, a których noszenie poza terenem zabudowanym po zmierzchu jest obowiązkowe.

ogłoszenie płatne

REKLAMA


REKLAMA