POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

"Gmina Malczyce cywilizacyjnie znajduje się na prowincji"

Malczycki magistrat złożył wniosek w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej o włączenie 3 obszarów położonych na terenie gminy w obręb strefy fot.: LSSE

Radni zatwierdzili projekt strategii rozwoju gminy do roku 2022. W dokumencie znalazło się szereg stwierdzeń mówiących o słabej kondycji gminy. Jest plan, by to zmienić.

Podczas ostatniej sesji rady w Malczycach radni głosowali nad przyjęciem strategii rozwoju gminy w latach 2015-2022. Dokument zwyczajowo zawiera analizę  sytuacji gminy do roku 2014, wykaz jej słabych i mocnych stron, ale także sugerowane kierunki rozwoju oraz wizję tego, jak gmina powinna wyglądać za siedem lat.  

Ponad dwudziestostronicowy dokument zawiera szereg mało optymistycznych informacji.  W analizie SWOT w punkcie poświęconym słabym stronom gminy wymienia się między innymi niski poziom przedsiębiorczości. Przeszkodą w jej rozwoju jest „zasysanie” inwestycji przez sąsiednie gminy, usytuowane bliżej aglomeracji wrocławskiej, w szczególności Miękinię i Środę Śląskę. Kolejnym minusem jest brak dużych pracodawców. Autorzy strategii wskazują także na niską aktywność społeczną mieszkańców i deficyt lokalnych liderów. Do tego dochodzi uboga oferta edukacyjna i kulturalna, czy słaby rozwój gminy ze względu na brak możliwości zapewnienia wkładu własnego przy aplikowaniu o środki zewnętrzne z wielu dostępnych programów. 

- Obecnie gmina Malczyce, choć znajduje się geograficznie w centrum województwa, cywilizacyjnie znalazła się na prowincji. Malczyce nie ominęły negatywne skutki przemian ustrojowo-gospodarczych (likwidacja kluczowych i „utrzymujących” gminę dużych zakładów, oraz upadek PGR-ów) natomiast wszelkie pozytywy zmian zatrzymały się tuż przed jej granicami. Malczyce nie były beneficjentem boomu w rozwoju gospodarczym i zostały w tyle nawet za innymi gminami z powiatu średzkiego. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone, nie jest przedmiotem tego dokumentu ich analiza, istotą jest natomiast znalezienie najlepszych na miarę Malczyc możliwości wyjścia z tego impasu - czytamy w dokumencie.

Kontrą do pesymistycznego obrazu gminy są jej mocne strony, które według autorów strategii są solidną podwaliną do jej właściwego i pożądanego rozwoju. Wśród nich wymieniono między innymi położenie nad Odrą, obecność atrakcyjnych inwestycyjnie terenów poprzemysłowych, bliskość autostrady A4 oraz wrocławskiego portu lotniczego, czy proinwestycyjną politykę podatkową gminy.

Mając listę i słabych, i mocnych cech gminy możliwe było opracowanie kierunków rozwoju.

Czego możemy się spodziewać w 2022 roku?

Wizja gminy w perspektywie roku 2022 zaprezentowana w strategii to gmina rozwijająca się i nadrabiająca dystans do sąsiadów oraz gmina, której kierunki rozwoju wpisują się w strategię rozwoju regionu. To gmina, która zachowując swój rolniczy charakter przyciąga inwestorów przemysłowych i usługowych, tak aby przynajmniej część mieszkańców mogła znaleźć pracę na miejscu. Twórcy strategii podkreślają, że pożądanym jest, aby w 2022 działało na tym terenie kilka nowych zakładów przemysłowych, najlepiej w ramach strefy ekonomicznej. Pierwsze kroki w tym zakresie zostały już poczynione.

W dalszej części dokumentu jego autorzy mówią, że istotne jest dążenie do skanalizowania gminy Malczyce, aby miała ona spełniającą normy, w miarę nowoczesną i wydolną oczyszczalnię ścieków, a także aby najistotniejsze dla komunikacji drogi były wyremontowane i zmodernizowane. To nie wszystko.

- Należy koniecznie zwiększyć potencjał mieszkańców, zaktywizować miejscowości, dać ludziom narzędzia i wsparcie, aby sami włączali się w poprawę warunków życia swojego i gminy np. poprzez bardziej efektywne wykorzystanie funduszu sołeckiego, dofinansowania bezpośrednie z budżetu gminy dla lokalnych inicjatyw, wspieranie organizacji i grup nieformalnych, tworzenie kół gospodyń wiejskich itp. Malczyce mają się stać miejscem pobudzonym przez aktywność jej mieszkańców - czytamy w dokumencie. 

Niektóre z wytycznych zaczęto już wdrażać w życie, ale czy do 2022 roku faktycznie gmina wykona kompleksowo postawione przed nią zadanie i zmieni swój wizerunek?

----------------------------------------------------

Fakty na temat gminy Malczyce, o których mogłeś nie wiedzieć

  1. Średnia gęstość zaludnienia jest jedną z najwyższych wśród gmin wiejskich Polski. Na 1 km2 powierzchni gminy przypada średnio 115 osób. Dla porównania w Gminie Środa Śląska gęstość zaludnienia wynosi 91 osób/km², w Gminie Miękinia 79 osób/km², w Gminie Kostomłoty 49 osób/km², a w Gminie Udanin 48 osób/km².
  2. 75% powierzchni gminy zajmują tereny rolnicze.
  3. Liczba mieszkańców z roku na rok maleje. Pod koniec 2014 roku na terenie gminy mieszkało 5.847 osób. Rok wcześniej 5.875, natomiast w 2009 roku 6.001.

em

REKLAMA


REKLAMA