Ponad sto ton azbestu zebrano w gminie Miękinia. Akcję rozpoczęto w lipcu a zakończono we wrześniu. Szkodliwy materiał przewieziono do zakładu utylizacji w Trzebnicy.
Akcja zbiórki eternitu prowadzona jest w Polsce od lat. Docelowo azbest z dachów ma być zebrany do 2032 roku. W gminie Miękinia na zbiórkę eternitu wydano blisko 52 tysiące zł. Dotację uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
- Zebraliśmy ponad 100 ton eternitu. Demontaż przeprowadzono w 34 obiektach. Odebraliśmy też przygotowany do odbiórki materiał z 30 domów i zabudowań gospodarczych. Materiał trafi do utylizacji do Zakładu Usług Komunalnych w Trzebnicy – informuje Barbara Mazur z wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Gminy w Miękini.
Akcję przeprowadzono we wszystkich miejscowościach, w których mieszkańcy wcześniej wypełnili deklaracje zbiórki azbestu. W przyszłym roku akcja zostanie powtórzona. Ludzie mogą składać deklarację do końca tego roku. Szacuje się, że w Polsce 85 procent azbestu znajduje się w materiałach budowlanych. Po latach badań okazało się, że materiał jest rakotwórczy. Jego odpady klasyfikowane są jako niebezpieczne. Do niedawna azbest był składowany na specjalistycznych wysypiskach, bo firmy nie wiedziały, jak go skutecznie utylizować. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt specjalistycznych firm zajmujących się demontażem, transportem i utylizacją azbestu.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA