- To sołtys nas motywuje do prac na rzecz naszej miejscowości- mówią mieszkańcy Bukówka. - Nie ma drugiego takiego w całym powiecie - dodają. fot.: em24.pl
Ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez średzkie starostwo na najaktywniejszą wieś połozoną na terenie powiatu. Do walki o główną nagrodę stanęło 9 miejscowości.
Zgłoszenia do konkursy wysłały: z gminy Środa Śląska - Kryniczno, Jastrzębce, Bukówek, Szczepanów i Proszków, z gminy Miękinia - Czerna, Lenartowice, Wróblowice oraz jedna wieś z gminy Malczyce - Kwietno. Wizytacje komisji konkursowej rozpoczęły się 26 września od Lenartowic, a zakończyły 12 października we Wróblowicach.
- Już po pierwszych spotkaniach wiedzieliśmy, że wybór będzie naprawdę trudny, bo choć wioski były różne - mniejsze, większe, przy głównych drogach lub przeciwnie mniejszych i wymagających remontu, dysponujące funduszem sołeckim lub nie, każda miała grupę zapaleńców gotowych do działania, organizowania, pomagania - komentuje Sebastian Burdzy, starosta powiatu.
Decydujące posiedzenie komisji odbyło się 13 października. Każdy członek komisji miał za zadanie wytypować zwycięską trójkę. - Przy wyborze dwóch pierwszych miejsc byliśmy zgodni, trzecie nas podzieliło - dodaje starosta.
Według Angeliki Boczar z wydziału promocji, ważny był sposób prezentacji. – Największe zaskoczenie to Kryniczno, które przeniosło nas do czasów średniowiecza i w tym klimacie przedstawiło swoje dokonania. Kolejnym ważnym aspektem była tradycja oraz współpraca międzypokoleniowa. Na tym tle wyróżniało się Kwietno, gdzie chłopcy z drużyny piłkarskiej wspierają działania Koła Gospodyń Wiejskich. Istotne było dla mnie również to jak wieś wygląda, czy jest zadbana. W tej kategorii moim faworytem był Bukówek.
Ostatecznie zdecydowano, że pierwsze miejsce i główną nagrodę (10 tys. złotych) otrzymają mieszkańcy Bukówka. Drugim miejscem i siedmioma tysiącami złotych mogą się cieszyć mieszkańcy Wróblowic. Jeśli chodzi o trzecie miejsce, to zdecydowano się na przyznanie dwóch równorzędnych miejsc i nagród. Po 3 tysiące otrzymały Kwietno i Szczepanów.
Czym Bukówek urzekł komisję? - Na pewno kronikami dokumentującymi życie mieszkańców, mini muzeum wiejskim z siedzibą w bibliotece, aktywną współpracą z zagranicą, OSP działającym nieprzerwanie od 1946 r. i należącym do krajowego systemu ratownictwa, klubem sportowym z 70-letnią tradycją. Argumentami „za” były również zadbane posesje, troska o miejsca publiczne (skwery, otoczenie kościoła) a także aktywne i pielęgnujące tradycje Koło Gospodyń Wiejskich - argumentuje Sebastian Burdzy, który jednocześnie wszystkim dziękuje za udział i zabawę. - Jestem dumny, ze w naszym powiecie jest tyle aktywnych i pracowitych ludzi. Liczę, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej zgłoszeń! - dodaje.
Nagrody dla zwycięskich sołectw zostaną wręczone na sesji Rady Powiatu w dniu 29 października.
opr. red.
REKLAMA
REKLAMA