POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dzikie wysypiska nie znikają, a nawet ich przybywa

Aleja Basztowa fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Worki, butelki, papiery, a nawet meble - mimo, że od wprowadzenia zmian w gospodarce odpadami minęły już niemalże trzy lata, niektórzy wciąż wyrzucają śmieci do rowów.

Jesień, to pora roku, w trakcie której większość drzew i krzewów traci liście. Podobnie jak ma to miejsce w okresie wiosennym, kiedy spod topniejącego śniegu wyłaniają się psie odchody, tak teraz spomiędzy bezlistnych gałęzi wyłaniają się w rowach foliowe worki, plastikowe butelki, czy inne domowe odpady. Mimo, że od śmieciowej opłaty praktycznie nie można uciec, a gmina za pośrednictwem firm, z którymi podpisała stosowne umowy musi odebrać od nas każdą ilość śmieci, to część mieszkańców idzie w zaparte i zamiast zawozić odpady na wysypisko, zawozi je... do lasu lub wrzuca do rowu, gdzie akurat rosną większe krzaki. Często w centrum miasta. Przykładem takiego miejsca jest np. Aleja Basztowa w Środzie Śląskiej, wzdłuż której mieszkańcy spacerują między innymi ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Kosza na śmieci w tym miejscu niestety nie uświadczysz, ale nie jest to też wytłumaczenie dla tych, którzy w sąsiedztwie zabytkowych murów urządzają sobie prywatne wysypisko odpadów.

Aktualnie obowiązujące stawki za wywóz śmieci na terenie gminy Środa Śląska ustalone są na poziomie około 13 zł od osoby. Niektórzy umów w ogóle nie podpisali. Komendant straży miejskiej w kwietniowej rozmowie z em24.pl przyznał, że strażnicy kontrolują, czy mieszkańcy złożyli stosowne deklaracje na wywóz odpadów. - Podkreślam jednak, że takich osób nie karzemy. Informujemy o tym fakcie urząd. W uchwale jest zapis, że można wstecz ustaloną kwotę naliczyć i jest to często robione. W wielu przypadkach też nie ma sensu karać mandatem, ponieważ te kwoty są w zestawieniu do przewinienia niewspółmierne - komentuje Gustaw Dobosz, komendant średzkiej straży miejskiej. 

Co zatem zrobić, gdy zauważymy stertę śmieci zalegających w rowie lub w lesie?

- Tego typu rzeczy należy zgłaszać, najlepiej do nas - apeluje Gustaw Dobosz. - My sprawdzimy czyj jest teren, na którym składowane są odpady. Właściciel ma obowiązek go uprzątnąć. Również jeśli to teren gminy i ustalimy właściciela odpadów może się on liczyć z mandatem do 500 zł lub - jeśli odpadów była znaczna ilość - z wnioskiem skierowanym do sądu i karą sięgającą 5 tysięcy złotych.

Telefon do Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej: 71 39 60 738

 

akme

REKLAMA