W dniach od 12 do 13 września 2010 miała miejsce szósta edycja Święta Wina w Mieście Skarbów. Tak jak zapowiadali organizatorzy program był bogaty i interesujący. Najważniejsze, że pogoda temu przedsięwzięciu wyraźnie sprzyjała i można było korzystać w pełni z przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
- 6 lat temu pracownicy Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej wpadli na pomysł połączenia dwóch ważnych rzeczy. Pierwsze to historii Środy Śląskiej z wielkim znaleziskiem jakim jest Skarb Średzki. Dzięki temu powstała impreza Święto Wina w Środzie Śląskiej. Mamy już szóstą edycję, z roku na rok jest coraz lepiej, profesjonalniej przygotowywana. - opowiedział pokrótce historię święta Starosta Powiatu Średzkiego Sebastian Burdzy
W sobotę zgodnie z Programem Sadzenia Winorośli mieszkańcy zostali obdarowani sadzonkami. Rozdającymi byli burmistrz Środy Śląskiej Bogusław Krasucki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Sozański. Tego dnia można było także obejrzeć wystawę fotografii Piotra Szymona "W Myślinie i Turzy". Ostatnim punktem programu były III Warsztaty Winiarskie "Wina Dziwne" porwadzone przez Tomasza Prange - Barczyńskiego.
Najwięcej atrakcji przyniosła niedziela. Już od rana można było oglądać produkty i wyroby wystawców biorących udział w Jarmarku Średzkim, delektować się wyśmienitymi nalewkami i winami, posmakować specjałów kuchni wiejskiej, a przygotowanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicieli wsi i gmin oraz posiedzieć w gronie przyjaciół i znajomych w licznie przygotowanych ogródkach. Jarmark Średzki zaskakiwał zarówno różnorodnością produktów, jak i barwnie przygotowanymi stoiskami.
- Najsławniejsza jest winnica Pana Lecha Jaworka z Miękini. Największa w Polsce, ponieważ ma 25 hektarów, a która jako jedna z pierwszych otrzymała zgodę Ministra Finansów na sprzedaż wina, chodzi o akcyzę i od dwóch lat sprzedaje swoje wybory na terenie naszego powiatu, ale i całego kraju. Piłem i wino i miody produkowane w tej winnicy i muszę przyznać, że niektóre gatunki bardzo mi odpowiadają. - powiedział Sebastian Burdzy, starosta powiatu.
W tym dniu odbywało się również „Święto Łęgów Odrzańskich” z udziałem przedstawicieli gmin Malczyce, Jemielno, Ścinawa i Środa Śląska, a organizowane we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”.
Święto Wina rozpoczął o godz. 13 korowód złożony z przedstawicieli władz miasta oraz mieszkańców, którzy w takt poloneza przemaszerowali przez Rynek miasta. Uczestnicy korowodu ubrani byli w piękne kostiumy historyczne, co dodatkowo wzbogaciło nastrój i atmosferę Święta.
W tym dniu dla nikogo nie zabrakło atrakcji. Fanów sztuki rycerskiej przyciągał obóz rycerski, pokazy rzemiosł oraz inscenizacja historyczna z pokazem walk rycerskich - Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej. Melomanów zgromadził przy scenie mini koncert przebojów operetkowych - w wykonaniu Moniki Gruszczyńskiej i Marka Szydło. Imprezie przyświecał także duch sportowy. Odbyły się liczne konkursy i turnieje, w tym partnerski Turniej Gmin, w którym zwyciężyła gmina Malczyce. Na drugim miejscu uplasowała się Ścinawa, na trzecim Środa Śląska, a na czwartym gmina Jemielno.
W konkursie deptania winogron najwyższe miejsce na podium zajęła Joanna Chicińska, natomiast w konkursie na najlepsze wino domowej roboty bezkonkurencyjny okazał się Adam Suszycki, w imieniu którego nagrodę odebrał syn. Wśród publiczności pojawiły się obawy, czy przypadkiem tajemnica nie jest zbyt mocno skrywana, ponieważ nawet syn miał co do składu wątpliwości podając na przemian dziką różę i czereśnię jako główne składniki wina.
W konkursie na najlepszy toast pierwsze miejsce zajął, a raczej zajęli panowie wspierający Leszka Sigiela, którzy wspólnie ze sceny, ku uciesze publiczności wyrecytowali:
Hej, średzianie, hej średzianki
Lejcie wina pełne dzbanki
Pijcie do dna przez dzień cały
Dla zdrowia i miasta chwały.
Wiwat! Wiwat dziś śpiewajcie
O umiarze pamiętajcie.
Wiwat!
Zainteresowanych sztuką kulinarną w okolice sceny przyciągnął sam Robert Makłowicz, pasjonat gotowania i podróży, który wyjawił przepis na gulasz z winem.
Ciekawym, a jednocześnie bardzo docenianym elementem Święta Wina były rozdawane ufundowane przez burmistrz Środy a rozdawane przez pracowników PCK pajdy chleba ze smalcem oraz mini-szaszłyki.
Atmosferę rozgrzewały nieustannie występy zespołów Kasia & Paula „Electrica Duo” grających na elektronicznych skrzypcach i harfie, polska z zacięciem szkockim grupa „STONEHENGE” oraz czeski zespół z elementami szwedzkimi „ABBA revival Dancing Queen”
Głównym i najmocniejszym punktem wieczoru był występ kabaretu "ŁOWCY.B", który rozbawił publiczność do łez. Salwy śmiechu i oklaski rozbrzmiewały jeszcze długo po zakończeniu ich występu. Fani kabaretu ustawili się w długim ogonku po autograf samego Maryjusza. Wspomnienie tej chwili jeszcze do dziś wywołuje uśmiech na twarzach mieszkańców. Pełen wrażeń dzień zakończył Taniec Ognia – w wykonaniu grupy IRRBLOSS.
Gratulujemy władzom miasta i organizatorom tak udanej 6 edycji Święta Wina w Mieście Skarbów i z niecierpliwością czekamy czym nas zaskoczą za rok.
redakcja/express-miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA