27 maja br. dwudziestą piątą rocznicę oficjalnego odtworzenia gminnego samorządu świętowali mieszkańcy i goście Środy Śląskiej.
Pierwszym punktem rocznicowego programu była Średzka Konferencja Samorządowa 25-Lecia.
Ważny punkt - prelekcje
Zaproszono na nią m.in. parlamentarzystów, samorządowców szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Dużą grupę stanowili radni z rad: gminy i miasta oraz miejskiej, wszystkich dotychczasowych kadencji. Na konferencje przybyły delegacje zaprzyjaźnionych gmin partnerskich z Saterlandu (Niemcy) z burmistrzem Hubertem Frye i z Kamionki Buskiej z merem Olehem Omelianem. Nie zabrakło też większości dotychczasowych burmistrzów Środy Śląskiej. Gośćmi specjalnymi byli najbliżsi krewni nieżyjącego już Bolesława Karnasa – średzkiego samorządowca lat 90. i współtwórcy lokalnych struktur opozycji antykomunistycznej.
Ważnym punktem programu były prelekcje. Prof. Bogusław Banaszak mówił o ewolucji ustroju samorządu gminnego w kontekście regulacji konstytucyjnych w latach 1990-2015, a dr Cezary Kociński przedstawił wykład „Samodzielność Gminy - między interesem lokalnym a interesem ogólnopublicznym - głos w dyskusji o istocie samorządu gminnego”.
Samorząd także romantyczny
Pózniej także chętnych do zabrania głosu w tak ważnym dniu nie zabrakło. Jarosław Obremski – Senator RP – mówiąc o historii ćwierćwiecza dolnośląskiego samorządu, nawiązał m.in. do faktu, że jest w Środzie w środę po niedzieli – niedzieli, kiedy wyniki wyborów Prezydenta RP dowiodły, że wchodzimy w okres kolejnych zmian w kraju.
Prezydent Lubina Robert Raczyński, samorządowiec z bardzo dużym doświadczeniem, wspominał o roli Środy Śląskiej zarówno w historii kraju, jak i w życiu osobistym jego samego. On także nawiązał do pojęcia romantyzmu samorządu, jaki cechował samorządowe lata 90.
Rafał Jurkowlaniec, były wojewoda dolnośląski i były marszałek województwa, aktualnie prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przypomniał czas sprzed ćwierćwiecza, kiedy z kiełkującym średzkim samorządem miał kontakt m.in. jako adept dolnośląskiego dziennikarstwa. Wspominając czasy mniej odległe nawiązał do ostatnich lat, kiedy - już jako marszałek - miał bardzo częste kontakty z poprzednim burmistrzem Środy Śląskiej Bogusławem Krasuckim – czyniącym aktywne – i jak się okazało bardzo skuteczne – starania m.in. o wsparcie budowy Średzkiego Parku Wodnego. Starosta Średzki Sebastian Burdzy podkreślił wielką rolę i zasługi twórców lokalnego gminnego samorządu, osób, dzięki którym można się w taki dzień spotkać i świętować i dzięki którym mamy co świętować.
Z kolei pierwszy burmistrz Środy Śląskiej Lucjan Klim mówił m.in. o niełatwych początkach średzkiego samorządu, który kształtował dwadzieścia pięć lat temu.
O lepszą datę naprawdę trudno
Decyzję o nadaniu ulicom Przeskok i Przechodniej imienia wspomnianego wyżej Bolesława Karnasa radni Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej jednogłośnie potwierdzili stosowną uchwałą 24 marca br. Uchwałę zrealizowano właśnie 27 maja – o lepszą datę naprawdę byłoby trudno.
Po krotkim przypomnieniu sylwetki Bolesława Karnasa i odczytaniu ww. uchwały uroczystego odsłonięcia tabliczek z nazwą nowej ulicy dokonali równolegle: najbliżsi krewni Bolesława Karnasa i Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński z byłym burmistrzenm Lucjanem Klimem i pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej Jerzym Finkiem. Tuż po uroczystości właśnie w tak symbolicznym miejscu przyszła pora na pamiątkowe zdjęcia.
Plebiscytowe emocje
Z okazji jubileuszu Gmina Środa Śląska ogłosiła wśród mieszkańców plebiscyt na inwestycję, wydarzenie i przedsiębiorcę - firmę - przedsiębiorstwo 25-lecia. W pierwszej kategorii wygrał Średzki Park Wodny, w drugiej Święto Wina w Mieście Skarbów, a za najlepszą firmę dwudziestopięciolecia mieszkańcy uznali firmę Röben. Wyniki konkursu ogłoszono także w czasie środowej konferencji.
Podczas wieczornej części artystycznej jubileuszu, tuż przed koncertem grupy BAJM, rozlosowano wśród uczestników plebiscytu atrakcyjne nagrody. Emocje były naprawdę duże, tym bardziej, że jedna osoba mogła wypełnić tylko jeden plebiscytowy kupon. Nagrody losowały dzieci przedszkolne uczestniczące w tanecznych pokazach.
Wyniki losowania wyglądały następująco: Anna Bielska: udział w wybranym wyjeździe samorządowym do jednej z trzech partnerskich gmin średzkiego samorządu tj. Saterland (Niemcy), Sztepanow (Czechy) lub Kamionka Buska (Ukraina) dla dwóch osób; Sebastian Ożóg, Agnieszka Peno i Marianna Galas: roczne rodzinne karnety do Kina Cyfrowego 3D w średzkim Domu Kultury; Robert Sendyka, Andrzej Bielski i Zbigniew Makarewicz: roczne rodzinne karnety do Średzkiego Parku Wodnego; Elzbieta Sławińska i Krzysztof Ruła: weekendowe turnusy pobytowe w Polsce dla dwóch osób. Nagrodę główną, wakacyjną wycieczkę zagraniczną dla dwóch osób, wylosowała Anna Dobosz.
Wyższe poziomy rozwoju, oczekiwań, aspiracji
- Wyniki plebiscytu to dla nas ciekawe doświadczenia i spojrzenie na historię rozwoju naszej gminy oczyma jej mieszkańcow – podsumowuje Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. – Wszystkim uczestnikom plebiscytu dziękujemy za aktywność, a tym, którzy mieli szczęście w losowaniu gratulujemy.
W wystapieniu kończącym konferencję burmistrz Ruciński podkreślił wagę partycypacji mieszkańców w jubileuszowym plebiscycie. Wspomniał też o procesach profesjonalizacji, jakim podlegają samorządowcy. - Dzisiaj spotkaliśmy się po to, żeby z jednej strony docenić to, co do tej pory osiągnęliśmy. Spotkaliśmy się też po to, żeby podziękować za to, co się do tej pory stało i dzięki komu to się stało – powiedział. – Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Czy będą lżejsze czy cięższe, tego nie wiemy. W święto samorządności wszystkim nam życzę, aby ta samorządność średzka rozwijała się, żebyśmy w kolejnych latach byli dumni z kamieni milowych, jakie potrafimy wspólnie osiągać i wznosić się w perspektywie średnio- i długoterminowej na te wyższe poziomy rozwoju, oczekiwań i aspiracji, bo warto.
Materiał sponsorowany / Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
REKLAMA
REKLAMA