Według sondaży tegoroczne wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, który uzyskał około 52 proc. poparcie. Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać.
Jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w średzkim gimnazjum uczniowie wzięli udział w akcji Młodzi głosują organizowanej przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. W jej ramach uczniowie i uczennice organizują szkolne wybory prezydenckie, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych.
- W tym roku szkolne wybory odbyły się w czwartek 30 kwietnia, wzięło w nich udział również nasze gimnazjum - informuje Anna Kotlarz, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie. - Uczniowie, a właściwie uczennice, przygotowały lokal wyborczy, karty do głosowania, listy uprawnionych do głosowania. Następnie przeprowadzono wybory zgodnie z demokratycznymi regułami wyborczymi - dodaje.
W pierwszej turze wyborów udział wzięło 256. uczniów, z czego głosów ważnych naliczono 235. Największe poparcie - jeszcze przed pierwszą turą - uzyskał Janusz Korwin-Mikke (61 głosów). Za nim, z 59. głosami, znalazła się Magdalena Ogórek. Bronisław Komorowski otrzymał 52 głosy, Paweł Kukiz 25, natomiast Andrzej Duda 21. 15 osób na prezydenta wybrałoby Janusza Palikota. Pozostali kandydaci otrzymali po maksymalnie 1 głosie.
Przed drugą turą wyborów prezydenckich - 22 maja - uczniowie ponownie przystąpili do głosowania. Tym razem oddano 194 głosy ważne. Zwyciężył andrzej Duda uzyskując 109 głosów. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 85 osób. 45 oddanych głosów uznano za nieważne.
- Każdy młody człowiek, również niepełnoletni, powinien mieć szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem, jest złudne. Na głosowanie w wyborach można patrzeć jak na nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia akcja "Młodzi głosują" - mówi Anna Kotlarz, która dodaje także, że uczniowie zwykle wynoszą swoje zapatrywania polityczne z domu, ale coraz częściej sami świadomie wyrabiają sobie na dany temat własne zdanie.
Podobne głosowania w średzkim gimnazjum odbywają się tu od 2000 roku - zarówno przy okazji wyborów prezydenckich, jak i parlamentarnych.
- Nie robimy głosowania przed wyborami samorządowymi. Nie chcemy mieszać lokalnej polityki w sprawy szkoły. Uczniowie powinni mieć poczucie obowiązku oddania swojego głosu, ale w mojej ocenie nie jest potrzebne, aby na szczeblu lokalnym także organizować prawybory - informuje dyrektor szkoły.
Wiemy jak głosowali gimnazjaliści, ale Państwowa Komisja Wyborcza nie opublikowała jeszcze oficjalnych wyników wyborów. Z poszczególnych komisji spływają dopiero dane. Na chwilę obecną podano oficjalne wyniki w 38 okręgach z 51. Według sondaży tegoroczne wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, który uzyskał około52 proc. poparcie. Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać.
akme / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA