Spółka PCZ chce zakończyć remont i od lipca na pół roku zamknąć szpital. Wymaga to jednak zgody wojewody, której na razie nie ma.
Od lipca do grudnia szpital w Środzie Śląskiej zostanie zamknięty. Mają funkcjonować tylko poszczególne oddziały. Mieszkańcy będą mogli korzystać z placówek we Wrocławiu, Jaworze czy Brzegu Dolnym.
- Szpital złożył wypowiedzenie 31 marca i od 1 kwietnia rozpoczął się okres wypowiedzenia, który trwa trzy miesiące - mówiła pod koniec kwietnia Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnoślaskiego oddziału NFZ. - W przesłanym do nas piśmie nie podali powodów zerwania kontraktu. Pozostałe umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną nadal obowiązują. To oznacza, że przychodnia będzie nadal funkcjonować - informowała rzeczniczka.
NFZ podjął już działania, które mają zapewnić mieszkańcom powiatu opiekę medyczną. Prawo dopuszcza zamknięcie oddziału, wymaga to jednak zgody wojewody, której na razie nie ma.
- 28 kwietnia spotkałem się z wojewodą dolnośląskim Tomaszem Smolarzem - komentuje Sebastian Burdzy, starosta powiatu. - Potwierdził on, że do dnia naszej rozmowy nie wpłynął wniosek ze szpitala w Środzie Śląskiej dotyczący czasowego wyłączenia budynku z działalności medycznej. Zgodnie z ustawą o działalności adresatem takiego wniosku jest wojewoda i on w drodze decyzji administracyjnej taką zgodę wydaje. Zainicjował on także spotkanie z zarządem spółki PCZ, aby omówić zaistniałą sytuację.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do spotkania doszło, ale nie padły podczas niego żadne konkrety. Kolejne rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień. Tym razem wezmą w nich udział zarówno wojewoda, przedstawiciele PZC, a także NFZ. Pewne jest jednak, że nawet w przypadku zamknięcia placówki na pół roku mieszkańcy powiatu - jeśli chodzi o poradnie specjalistyczne - są zabezpieczeni.
- Średzki szpital wypowiedział świadczenie usług w zakresie hospitalizacji, lecz przez cały czas - od 1 lipca do końca tego roku - będzie realizował świadczenia nocne i świątecznej opieki zdrowotnej, a także pozostałe świadczenia w zakresie poradni specjalistycznych. Przypomnę, że jest ich dziewięć: okulistyczna, ginekologiczno-położnicza, otolaryngologiczna, kardiologiczna, chirurgii ogólnej, pediatryczna, lekarza rodzinnego, neurologiczna i stomatologiczna. Działać będą również wszystkie pracownie. W najbliższym czasie planuję też spotkanie z przedstawicielami pozostałych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z naszego terenu i omówić z nimi temat czasowego wyłączenia szpitala - mówi starosta.
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA