POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Państwowa Inspekcja Pracy - przyjaciel a nie wróg!

Są dla pracowników i stoją po  stronie praw pracowników. Są rozwiązaniem dla tych, którzy sami boją sie upomnieć o to co im się należy. Prawo pozwala im wejść do firmy o każdej porze dnia i nocy.

Każdy pracownik, który ma jakiekolwiek wątpliwości co do przestrzegania jego praw i legalności zatrudnienia może zwrócić się o pomoc i bezpłatną poradę prawną do Państwowej Inspekcji Pracy. Należy pamiętać jednak o tym, że musi najpierw złożyć skargę - osobiście, listownie lub za pośrednictwem Internetu. Skarga powinna zawierać: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania osoby składającej skargę, nazwę i adres pracodawcy, oraz jak najwięcej szczegółów dotyczących opisanych uchybień i danej sprawy. Anonimowe skargi nie są rozpatrywane.

W jakich sprawach najczęściej interweniują Inspektorzy?
Skargi dotyczą nieprawidłowego rozliczania czasu pracy, braku potwierdzenia na piśmie umowy o pracę, niewypłacania w terminie wynagrodzenia, fałszowania ewidencji czasu pracy, niewypłacania za godziny nadliczbowe, bezpodstawnego obniżenia pensji, braku dokumentacji personalnej, nieudzielania przysługującego urlopu, braku świadectwa pracy, nieprzestrzegania przepisów BHP, w tym w odniesieniu do kobiet, pracy na wysokości czy też braku odzieży ochronnej.

Pracowniku nie bój się zgłosić sprawę!
Pracownicy często boją się upomnieć o swoje prawa w obawie o utratę pracy lub też szykany ze strony pracodawcy. Nie ma jednak żadnych powodów do strachu. Po pierwsze i najważniejsze - składający skargę jest objęty pełną ochroną, jego dane osobowe pozostają wyłącznie do wiadomości PIP, a kontrolujący Inspektor nie ma prawa ujawiać, że przyczyną kontroli jest skarga pracownika. Co zapewnia anonimowość pracownikowi? Zapewnia to: tajemnica zawodowa, przepisy inspekcyjne oraz Konwencja nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Skargę pracownika PIP rozpatruje w ciągu 30 dni, a po upływie tego okresu, pracownik jest poinformowany o wynikach przeprowadzonej kontroli.

Co grozi pracodawcy?
Jeżeli Inspektor stwierdzi w wyniku przeprowadzonej kontroli, wykroczenie przeciwko prawom pracownika, może:

  • nałożyć mandat w wysokości 1 do 2 tys. zł
  • grzywnę w wysokości do 5 tys.
  • skierowac sprawę do sądu, a tam grzywny są zdecydowanie wyższe - do 30 tys. zł.


Pamiętajmy jednak o tym, że celem PIP nie jest karanie pracodawców, ale doprowadzenie do respektowania prawa pracy.

dz

REKLAMA