Środa Śląska
Data dodania: 2015-03-06 14:28
Aktualizacja: 2015-03-08 09:53
- Gimnazjum będzie jednym z naszych kluczowych zadań inwestycyjnych na najbliższych kilka lat – zaznaczył na sesji Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński fot.: Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
Wstępne założenia budowy nowego gimnazjum na Winnej Górze oraz kolejna próba wyboru II Wiceprzewodniczącego rady zdominowały sesję Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej.
Gimnazjum – zadanie kluczowe
Omówienie wstępnych założeń funkcjonalnych budowy nowego gimnazjum na Winnej Górze radni zaplanowali w rocznym planie pracy Rady Miejskiej na 2015 rok. – Nie ma jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia realizacji inwestycji, ale już teraz można powiedzieć, że nowoczesne, energooszczędne i funkcjonalne, a przede wszystkim przyjazne uczniom i nauczycielom gimnazjum będzie jednym z naszych kluczowych zadań inwestycyjnych na najbliższych kilka lat – zaznaczył na sesji Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.
Jak dodał, ostatecznych decyzji wymagają jeszcze m.in. lokalizacja budowy, kwestia ewentualnego połączenia budyku szkoły z budynkiem Średziego Parku Wodnego, oraz technologia budowy wg parametrów budynku pasywnego.
Najbardziej prawdopodobna lokalizacja nowego gimnazjum to ul. Winogronowa, w bezpośrednim sąsiedztwie ŚPW, z możliwością zastosowania łącznika pomiędzy oboma obiektami. Alternatywna rozpatrywana lokalizacja to końcówka ul. Kilińskiego, w bliskim sąsiedztwie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Potrzeba budowy gimnazjum jako tzw. budynku pasywnego, z maksymalnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest nieprzypadkowa. Jest to bowiem warunek możliwości pozyskania dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
Trudno się dziwić, że stary obiekt wykorzystywany obecnie na gimnazjum, wybudowany setki lat temu na potrzeby klasztoru, potrzeby nowoczesnego gimnazjum na miarę XXI wieku spełnia w stopniu minimalnym. Zasadności budowy nowej placówki gimnazjalnej nikt obecnych nie kwestionował, choć radni pytali o kwestie kosztów, technologii i możliwości dotacji unijnej na tę inwestycję. Na początku marca burmistrz powoła specjalny zespół ds. budowy gimnazjum, któremu przewodniczyć będą: dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Krzysztof Peryga i zastępca burmistrza Przemysław Babiński.
Bez kandydata z Klubu Nasza Gmina
Podobnie jak na sesji 16 lutego, mimo podjętej próby i tym razem nie wybrano II wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Po raz kolejny, uwzględniając zaproponowaną w listopadzie ub.r. zasadę parytetów, Klub Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej oczekiwał na zgłoszenie kandydata na II wiceprzewodniczącego przez Klub Radnych Nasza Gmina, jednak i tym razem Klub Nasza Gmina nikogo nie zgłosił na to stanowisko. Co więcej, radni z „Naszej Gminy” poinformowali, że kandydata takiego nie zgłoszą, tak długo, jak długo nie nastąpi zmiana na stanowisku przewodniczącego rady, który został wybrany na sesji 16 lutego. Sytuacja pozostaje nadal patowa, co jednak nie powoduje zakłoceń w pracach rady.
Tematy istotne dla lokalnej społeczności poruszali także sołtysi: Komornik – Rafael Gadzała i Chwalimierza – Czesław Król. W pierwszym wypadku chodziło o poprawę porządku i funkcjonalności oraz oświetlenie terenów średzkiej podstrefy LSSE w Komornikach, a konkretnie o teren gdzie parkują ciężarówki. Na potrzebę budowy parkingu dla ciężarówek w tym rejonie zwrócił uwagę wiceprzewodniczący Rady Jerzy Fink.
W przypadku Chwalimierza, sprawa dotyczy nośności mostków na Średzkiej Wodzie, które stanowią element drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości. Temat nabiera szczególnego znaczenia w związku z planowanym na II kwartał otwarciem zakładu ceramiki budowlanej w Chwalimierzu, co pociągnie za sobą wzrost tranzytu samochodów ciężarowych.
Dwie z podjętych tego dnia uchwał dotyczyły udzielenia Powiatowi Średzkiemu pomocy finansowej – 40 tys. zł na wsparcie bieżącej działalności Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej oraz 93 tys. zł na dofinansowanie przez Gminę Środa Śląska powierzchniowego utrwalenia dróg powiatowych na odcinku ze Szczepanowa do krzyżówki na Słup oraz z Komornik do Świętego. Wzorem lat ubiegłych wszyscy radni byli na TAK.
Zainteresowanym mieszkańcom przypominamy, że protokoły z sesji dostepne będą w Biurze Rady Miejskiej po ich przyjęciu przez radnych.
Materiał Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej
Urząd Miejski w Środzie Śląskiej
REKLAMA
REKLAMA