POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pierwsze wnioski o nowe dowody osobiste złożone

Wydział Spraw Obywatelskich w Środzie Ślaskiej fot.: akme / em24.pl

Z początkiem marca w kraju wiele się zmieniło. Odpisy aktów urodzeń, ślubów czy zgonów można odebrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Obowiązuje też nowy wzór dowodu.

Możliwość zorganizowania ślubu w plenerze, o której pisaliśmy wcześniej, to nie jedyna zmiana, która weszła w życie na początku marca. Od paru dni funkcjonuje już System Rejestrów Państwowych, który połączył w całość najważniejsze polskie rejestry m.in. PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Do systemu podłączonych zostało ponad 2,5 tysiąca gmin. Dzięki temu rozwiązaniu akty urodzenia, ślubu czy zgonu możemy odebrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego (USC) na terenie kraju, jednak czas oczekiwania na otrzymanie odpisu będzie zależał od tego, do której placówki zostanie złożony wniosek.

- Dokument zostanie wydany w ciągu 7 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do USC przechowującego akt i w ciągu 10 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do innego urzędu - informuje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W dowolnym urzędzie gminy możemy także złożyć wniosek o bezpłatne wydanie nowego dowodu osobistego. Zmianie uległ też jego wzór. Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu. Format i jego wymiary pozostaną takie same jak dotychczas.

- W pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów przyjęliśmy 11 wniosków o wydanie dowodu osobistego - komentuje Urszula Żołnierczyk, kierowniczka wydziału spraw obywatelskich w średzkim urzędzie miejskim. - Warto podkreślić, że fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Na nowy dokument przyjdzie nam czekać do 30 dni. Zwykle jednak można się go spodziewać już po dwóch tygodniach. Należy go odebrać osobiście w urzędzie, w którym składało się wniosek.

Co ważne – dotychczasowe, stare dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

System jeszcze niedoskonały

System Rejestrów Państwowych Źródło miał ruszyć  pełną parą 2 marca. Teoretycznie od pierwszych dni jego użytkowania powinien ułatwiać pracę urzędników. Nie do końca spełnił jednak ich oczekiwania. Pojawiła się nawet obiegowa nazwa systemu: "źródło problemów".

- Akt zgonu do tej pory sporządzany był w ciągu 20 minut. W dniu wejścia w życie nowych przepisów i pierwszego oficjalnego zalogowania się do systemu akt zgonu sporządzany był nawet 2 godziny - komentuje kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Środzie Śląskiej Monika Kamińska. - Sytuacja wynikała bezpośrednio z działania systemu. O ile koleżanka na sąsiednim stanowisku pracowała bez problemów, to w moim przypadku co chwilę pojawiały się komunikaty o błędach aplikacji, dane były resetowane i musiałam ponownie wprowadzać wszystko od nowa. W dalszej perspektywie na pewno system stanie się sporym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu - i dla nas, i przede wszystkim dla mieszkańców. Na dzień dzisiejszy jednak podchodzimy do tego rozwiązania z pewną rezerwą. 

Pojawiły się także wątpliwości mieszkańców odnośnie usunięcia z dowodów osobistych informacji dotyczących miejsca zameldowania. - Czy nie będzie mieć to wpływu na przykład na możliwość odbioru listu na poczcie, czy zawieraniu umów w placówkach bankowych? - pytają nas czytelnicy. Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - w obu przypadkach wystarczy złożenie oświadczenia, w którym klient wpisze i poświadczy podpisem swoje dane.

- Przygotowaliśmy się do tych zmian. Bank nadal nie będzie prosił swoich klientów o dodatkowe zaświadczenia o zameldowaniu, klienci będą korzystać z produktów na tych samych zasadach, co dotychczas - komentuje Dariusz Antoszczyszyn, dyrektor oddziału Banku Zachodniego WBK w Środzie Śląskiej. - Do celów korespondencyjnych klient wskaże adres samodzielnie. Bank jednak zastrzega sobie w uzasadnionych przypadkach możliwość poproszenie Klientów o okazanie dodatkowego dokumentu.

akme / em24.pl

REKLAMA


REKLAMA