Pary młode mogą od marca zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego. Jak do tej pory w Środzie Śląskiej nie wpłynął jeszcze żaden wniosek w tej sprawie.
Od 1 marca ślub cywilny można wziąć poza urzędem stanu cywilnego. Teoretycznie ceremonia mogłaby się odbyć na terenie Średzkiego Parku Wodnego, w okolicach Kajaków, czy choćby na stadionie. W praktyce uzyskanie zgody na dokonanie zaślubin w nietypowych okolicznościach przyrody może okazać się jednak niemożliwe.
- Uroczystość powinna być zorganizowana w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii. Musi być to także miejsce bezpieczne dla uczestników - komentuje Monika Kamińska, kierowniczka średzkiego urzędu stanu cywilnego. Czy w pobliżu Kajaków znalazłoby się miejsce, które spełniałoby powyższe warunki? - Z pewnością musiałabym przede wszystkim pójść i zobaczyć, o które konkretnie miejsce chodzi - Kajaki to teren dość rozległy. Nie mówię jednak "nie". Para młoda na pewno może liczyć się z odmową, jeśli ślub miały się odbyć np. w lokalu gastronomicznym przy tzw. kotlecie i alkoholu. Jeśli jednak będzie chciała, aby uroczystość odbyła się w ogrodzie, gdzie ustawione będzie zadaszenie, antresole lub baldachimy, wówczas jesteśmy otwarci.
Jak poinformowała nas Monika Kamińska - do tej pory jeszcze nikt nie zgłosił chęci złożenia przysięgi małżeńskiej poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego w Środzie Śląskiej. Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć w urzędzie wniosek i ponieść dodatkową opłatę w wysokości 1000 zł. Można jednak domniemywać, że ustalona przez ministerstwo kwota skutecznie ostudza zapał większości młodych par.
Podobnie jak w przypadku ceremonii w budynku urzędu stanu cywilnego, także w plenerze ślubu udzielany jest przez kierownika USC lub jego zastępcę. Uroczystość może prowadzić także sam szef danego magistratu.
- Ani w tej, ani w poprzedniej kadencji burmistrzowie nie zdecydowali się jednak ani razu na poprowadzenie uroczystości - dodaje kierowniczka USC w Środzie Śląskiej. Śluby udzielane są także w dni powszednie. - Średnio w miesiącu mamy pięć uroczystości. Niektóre z nich faktycznie organizowane są w środku tygodnia - informuje Kamińska. - Na przestrzeni ostatnich lat można też zauważyć wzrost liczby zawieranych związków małżeńskich właśnie w urzędzie stanu cywilnego. Rośnie niestety także liczba rozwodów - dodaje na zakończenie.
akme / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA