Mateusz Żak sekretarz PO Miękinia złożył wniosek w sprawie podjęcia prac nad wprowadzeniem budżetu fot.: PO w Miękini
Członkowie Platformy Obywatelskiej (oddział w Miękini) złożyli w urzędzie wniosek w sprawie podjęcia prac nad utworzeniem budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.
- Stosowana przez inne gminy i miasta pula środków z budżetu gminy na realizację budżetów obywatelskich wynosi obecnie w Polsce od 0,5% do 1% w stosunku do wykonanego budżetu za rok poprzedni. O wykorzystaniu tych środków decydowaliby mieszkańcy gminy – mówi Mateusz Żak, sekretarz PO Miękinia.
Takie rozwiązanie z powodzeniem od dwóch lat funkcjonuje we Wrocławiu. Tam mieszkańcy zadecydowali, że w 2014 roku środki pieniężne przeznaczone zostały między innymi na budowę ścieżek rowerowych, placów zabaw, chodników, czy rewitalizację terenów zielonych lub budowę skateparku.
Budżet obywatelski wprowadza rada gminy w ramach uchwały budżetowej, jednak to wójt - jako organ wykonawczy gminy - posiada kompetencję przygotowania projektu uchwały budżetowej, w której mogłaby się znaleźć rezerwa umożliwiająca realizację budżetu obywatelskiego w roku 2016. W związku z tym 9 lutego Mateusz Żak złożył w gminie wniosek w sprawie podjęcia prac nad utworzeniem rezerwy na ten cel. Już jednak wiadomo, że podobnie jak było w przypadku funduszu sołeckiego, środki na fundusz obywatelski nie zostaną w gminie wyodrębnione. Wójt Miękini Jan Marian Grzegorczyn uważa, że i bez tego mieszkańcy mają realny wpływ na realizowane przez urząd zadania.
- Przygotowując aktualizację Strategii Rozwoju Gminy Miękinia przeprowadzono konslutacje społeczne, których celem była chęć poznania preferencji co do rozwoju gminy oraz umożliwienie jej mieszkańcom partycypacji w procesie planowania jej rozwoju - komentuje wójt. - Przyjęty miesiąc wcześniej przez radę gminy budżet na 2015 rok jest uszczegółowieniem zapisów strategii oraz syntezą bieżących, zgłoszonych przez społeczeństwo wniosków co do potrzeb w zakresie zadań bieżących i inwestycyjnych. Jak co roku przed przystąpieniem do przygotowania projektu budżetu gminy wystąpiłem do wszystkich rad sołeckich, radnych, organizacji pozarządowych oraz szeregu organizacji działających na terenie gminy z prośbą o złożenie w imieniu reprezentowanych przez nich grup społecznych wniosków w zakresie potrzeb, których realizacja winna być ujęta w przygotowany planie budżetu, stąd też na chwilę obecną powoływanie odrębnych grup do spraw "Budżetu Obywatelskiego Gminy Miękinia" jest - według mnie - zbyteczne i niecelowe - dodaje.
Przedstawiciele Platformy nie zawieszają jednak broni i zapowiadają dalsze działania w sprawie możliwości wprowadzenia budżetu obywatelskego w gminie Miękinia.
- Bardzo prawdopodobne jest powstanie raportu opartego na szczegółowych danych z innych gmin i miast, które już budżet wprowadziły i jakie korzyści z tego wynikły. Wszystko przy uwzględnieniu możliwości finansowych naszej gminy. Raport zawierać będzie też dane, informacje i raporty z zaplecza eksperckiego Platformy Obywatelskiej, jakim jest Instytut Obywatelski. Za powstanie wspomnianego raportu będzie odpowiedzialny specjalny zespół - komentuje Mateusz Jędrachowicz, przewodniczący PO Miękinia. - Uważamy, że wszelkie formy partycypacji i współdecydowania mieszkańców w kwestii rozdysponowania określonej puli środków z budżetu gminy, jako elementu udziału w życiu publicznym, jest warte dyskusji - dodaje.
Pod koniec stycznia radni Miękini przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków na ustanowienie w gminie tzw. funduszu sołeckiego. Wydaje się zatem wątpliwe, aby działania czlonków Platformy Obywatelskiej przyniosły zamierzony skutek, a tym samym zostały wydzielone pieniądze na utworzenie funduszu obywatelskiego.
Do sprawy wrócimy.
akme / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA