BASF w Środzie Śląskiej i inne firmy podpisały właśnie list intencyjny w sprawie przygotowania wykwalifikowanych kadr uczniów dla potrzeb regionu w Komornikach i Legnicy.
Kolejne firmy z LSSE chcą rozwoju szkolnictwa zawodowego. Do inicjatywy przystąpiło też Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej oraz Zespół Szkół Budowlanych w Legnicy. Wszyscy partnerzy listów intencyjnych zobowiązują się m.in. do wspólnej pracy na rzecz dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb przemysłu i pozyskiwania funduszy na edukacje.
- Firmy zapowiadają organizację praktyk zawodowych na terenie zakładów BASF Polska i Rileta. Dodatkowo będą także intensywnie współpracować z Powiatowymi Urzędami Pracy w Środzie Śląskiej i Legnicy w celu aktywizacji absolwentów szkół zarejestrowanych w pośredniakach, którzy ukończyli szkołę zgodną z profilem działalności przedsiębiorstw – tłumaczy Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE.
Szkolnictwo zawodowe na potrzeby pracodawców to cel legnickiej strefy, która od lat z wspiera rozwój kadr poprzez łączenie edukacji z praktyką zawodową. W bezpośrednim otoczeniu strefy znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz osiem uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. W LSSE działa już 10 klas patronackich, w których nauka zawodu odbywa się zarówno w szkołach, jak i firmach.
Prekursorem rozwoju szkolnictwa dualnego w strefie była firma Volkswagen, która kilkanaście lat temu zapoczątkowała starania o wpisanie na listę zawodów – mechatronika. Dziś absolwenci tego kierunku są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami. W gronie firm zaangażowanych w rozwój szkolnictwa zawodowego są także: Sitech, Winkelmann, Haerter Technika Wytłaczania i Vorwerk Dichtungsysteme, które patronują klasom w Chocianowie, Legnicy i Środzie Śląskiej.
bom
REKLAMA
REKLAMA