Dokładnie o północy z piątku na sobotę zakończyła się wielotygodniowa kampania wyborcza. Cisza potrwa do godziny 21. w niedzielę 16 listopada.
Zgodnie z kodeksem wyborczym w czasie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji, czy tez publikowania sondaży wyborczych. Karę finansową do 5 tys. zł mogą otrzymać osoby łamiące ciszę wyborczą poprzez czynną agitację na rzecz danego komitetu bądź kandydata. Dotyczy to także portali internetowych. Za publikację sondaży kara może sięgnąć nawet 1 mln złotych.
Ciszę wyborczą wprowadzamy także na portalu Express-Miejski.pl. Nie publikujemy żadnych nowych materiałów wyborczych. Wyłączyliśmy także funkcję dodawania komentarzy pod artykułami.
PKW podkreśliła, że zasady te obowiązują też na wszystkich portalach społecznościowych. Zatem naruszeniem ciszy wyborczej będzie np. polubienie na Facebooku profilu kandydata (tzw. lajk), a także udostępnianie na tym i innych portalach informacji wyborczych.
- W okresie tym, potocznie określanym jako cisza wyborcza, dopuszczalne jest pozostawienie materiałów wyborczych umieszczonych na nośnikach przed jego rozpoczęciem, przy czym warunkiem koniecznym jest aby nośniki, na których materialy oraz emitowany obraz były statyczne. Emisja reklam wyborczych na nośnikach, na których materiały reklamowe przewijają się, czasowo zmieniając prezentowany obraz, nie spełnia powyższego wymogu, dlatego też może zostać uznana za naruszenie ciszy wyborczej - brzmi komunikat Państwowej komisji Wyborczej z 17 listopada 2010 r. dotyczący kampanii wyborczej.
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA