POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Będą rozmawiać o możliwości powołania szkoły żeglugi w Malczycach

Zdjęcie ilustracyjne fot.: tzswroclaw.pl

Czy jest szansa na to, aby gimnazjaliści, a następnie licealiści kształcili się w Regionalnej Szkole Żeglugi i Innowacji, która swoją siedzibę miałaby w Malczycach? 

Na to i inne pytania w czwartek postarają się odpowiedzieć pomysłodawcy projektu oraz zaproszeni goście. Instytucją prowadzącą całą inicjatywę byłaby Fundacja FALA z Wrocławia i to ona finansowałaby funkcjonowanie dodatkowego profilu.

- Gmina Malczyce ma dostęp do Odry, ma port. Na Dolnym Śląsku nie ma szkoły, która by miała profil kształcenia związany z żeglugą i wykorzystaniem zasobów rzek i akwenów wodnych – informuje Piotr Frankowski, prezes Fundacji Szansa Na Przyszłość. - Regionalna Szkoła Żeglugi i Innowacji nie ma być dużym konglomeratem, ma to być szkoła, która połączyłaby zasoby Wrocławia i gminy Malczyce, a tym łącznikiem byłaby Odra. Szkoła ta organizacyjnie łączyłaby gimnazjum i liceum oraz tworzyła stopniowo profil kształcenia zawodowego tj. technikum i ZSZ również dla dorosłych.

Zakłada się, że w pierwszym okresie funkcjonowania szkoły utworzona zostanie jedna klasa gimnazjum profilowanego prowadzonego w już działającej placówce.

 - Zaczniemy  od uruchomienia dwóch autorskich klas gimnazjum - jedno w Malczycach i jedno we Wrocławiu - oraz od zbudowania struktury osobnej fundacji lub federacji, która zajęłaby się powołaniem szkoły o profilu zawodowym – mówi Frankowski. - Naszym celem byłoby jednak w przyszłości powołanie nowej jednostki, a mianowicie technikum, którego prowadzeniem zajęłaby się odrębna fundacja, którą założylibyśmy w Malczycach - dodaje.

Szczegóły funkcjonowania i uruchomienia projektu zostaną wyjaśnione szczegółowo na spotkaniu, które odbędzie się 6 listopada w czwartek o godzinie 18:30 w ośrodku kultury w Malczycach. Gośćmi spotkania będą Tomasz Siemież (pomysłodawca szkoły, prezes zarządu Fundacji Wspierania Aktywności Lokalnej FALA we Wrocławiu) oraz Piotr Gluz (kapitan, instruktor żeglarstwa).

akme / em24.pl

REKLAMA


REKLAMA