Unikatowe zdjęcia ze znalezienia Skarbu Średzkiego i historyczne dokumenty dotyczące wystaw można oglądać w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
Początki placówki sięgają roku 1920. Po drugiej wojnie muzeum przestało funkcjonować. Odrodziło się dopiero w 1964 jako Muzeum Rzemiosł Drewnych. Obecnie najbardziej wartościowym eksponatem jest Skarb Średzki. W placówce prowadzone są również lekcje tematyczne związane z archeologią, historią miasta i etnografią.
- Historia muzeum nie była łatwa, czasami trudna, ale na pewno piękna. My chcemy dziś pamiętać tylko o tych wspaniałych chwilach. Nie raz zdarzały się trudności finansowe, czy nieporozumienia między pracownikami, ale takie jest życie – mówił Grzegorz Borowski, dyrektor placówki.
Na uroczystość zaproszono byłych i obecnych pracowników oraz dawnego dyrektora Lucjana Owczarenko. Na wystawie pokazano zdjęcia z wykopalisk oraz artykuły prasowe, które śledziły różne archeologiczne wydarzenia. Zaprezentowano też ciekawostki m.in. klucz do bram miasta, który jako jeden z pierwszych wpisany został do muzealnej księgi. Udostępniono zdjęcia z badań archeologicznych, księgi pamiątkowe i zeszyty ewidencji zwiedzających z lat 1965 – 1992.
- Mija 15 lat odkąd prowadzimy muzeum regionalne. To jedyny powiat na Dolnym Śląsku, który prowadzi placówkę. Zdarzały się kłopoty finansowe, ale nigdy nie braknie dotacji na finansowanie placówki i na pomysły, które się tutaj rodzą. Dziękuję pracownikom za zaangażowanie – podkreślił starosta Sebastian Burdzy.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza pokazuje średniowieczną i nową historię budynku ratusza i muzeum. Wystawa w muzeum potrwa do końca stycznia.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA