IPN zaapelował do samorządów, aby włączać się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W kinie zorganizowano wykład Wojciecha Trębacza.
Listy z apelem zostały rozesłane do władz samorządowych w całej Polsce oraz do szkół. Rozpoczęto też kampanię plakatową na nośnikach wielkoformatowych, przypominającą program, jaki pozostawiła po sobie Polska Walcząca. Dzień wcześniej w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu otworzono kaplicę Polskiego Państwa Podziemnego. Autorem projektu jest Jerzy Kalina, twórca rzeźb pt. Przejście (u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej) oraz pomnika rotmistrza Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu.
- W warunkach drugiej wojny światowej powstało Polskie Państwo Podziemne. Młodzi powiedzieliby „Mission Impossible”, dlatego 27 września jest datą chluby. Oprócz walki konspiracyjnej narodziło się sądownictwo i szkolnictwo. Czy wiecie, że podczas wojny 10 tysięcy osób ukończyło studia na tajnych kompletach – opowiadał Wojciech Trębacz.
Przed 75 laty (27 września 1939) roku rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zdaniem historyków było ono fenomenem na skalę światową. Wykład z pokazem slajdów zorganizowano w domu kultury. Do udziału zaproszono przedstawicieli Sybiraków, szkoły oraz władze samorządowe.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA