Zbliżają się wakacje.Właścicele czworonogów nie zawsze chcą, aby ich pupile towarzyszyły im w podróży. Często porzucają zwierzęta, a to najgorsze z możliwych rozwiązań.
Tysiące czworonogów jest wyrzucanych w okresie wakacyjnym z domów. Często są one zabijane, duszone, wiązane albo wyrzucane do śmietników. Zwierzęta są problemem dla wielu osób, które chcą wyjechać na wakacje. Przypadki maltretowania i porzucania czworonogów to problem, który z roku na rok staje się coraz większy. Przypomnijmy, że porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem.
Osoba, która znęca się nad zwierzętami, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia do dwóch lat. Sprawca, który działa ze szczególnym okrucieństwem może zostać skazany na trzy lata więzienia. W razie skazania za przestępstwo znęcania się pupil decyzją sądu trafia do schroniska, a na znęcającego się można nałożyć obowiązek zapłaty nawiązki w wysokości od 500 złotych do nawet 100 tysięcy złotych.
Istnieje wiele możliwości zapewnienia zwierzęciu opieki na czas wyjazdu. Można go oddać pod opiekę rodziny, do hotelu dla zwierząt lub zatrudnić petsittera. Można również zabrać zwierzę ze sobą na wakacje nawet jeśli wiązałoby się to z podróżą samolotem. Decydując się jednak na wyjazd z pupilem należy wcześniej upewnić się czy będzie on mógł nocować w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, w którym zdecydujemy się pozostać. Ważne jest także, aby zabrać ze sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, smycz, obrożę, kaganiec, posłanie i miski.
Powinniśmy pamiętać, że decydując się na psa czy inne zwierzę winno się traktować je jako członków rodziny, a nie zbędny balast chociażby przy planowaniu wakacyjnego urlopu. Właściciele muszą brać pod uwagę wszystkie koszty związane z utrzymaniem i wychowaniem zwierzęcia. Także te związane z koniecznością pozostawienia go pod czyjąś opieką. Inaczej grozi im odpowiedzialność karna.
Katarzyna Mendak
REKLAMA
REKLAMA