Plantacje ziemniaków są zagrożone zarazą oraz pojawieniem się stonki. Obecnie panują idealne warunki do rozwoju choroby i masowego pojawienia się chrząszczy.
Aby uchronić plony przed chorobą należy stosować profilaktykę. Jeśli na nią już za późno, powinno się podjąć natychmiastową decyzję o walce z zarazą od razu po zaobserwowaniu wystąpienia jej pierwszych objawów.
W tym celu stosuje się zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin. Pierwszy zabieg przeprowadza się zapobiegawczo fungicydem o działaniu układowym lub wgłębnym, a kolejne stosuje się w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmiany na chorobę, odpowiednio dobierając środki.
Plantacjom ziemniaka zagraża również stonka ziemniaczana. Masowe wychodzenie szkodników zimowych odbywa się wiosną, gdy temperatura gleby przekroczy 15oC. Kilka dni po opuszczeniu zimowisk chrząszcze przystępują do rozrodu. Samica składa jaja w dużych grupach na spodzie liści ziemniaczanych, aby ochronić je przed słońcem i deszczem. Żerujące na liściach larwy pozbawiają całkowicie liści swego żywiciela. Składanie jaj rozciągnięte jest w czasie, a w temperaturze poniżej 12oC może być wstrzymane. Masowe wychodzenie chrząszczy pokolenia letniego przypada zazwyczaj pod koniec lipca i na początku sierpnia.
Zwalczanie stonki ziemniaczanej opiera się głównie na stosowaniu środków chemicznych, które działają na system nerwowy owada.
Katarzyna Mendak
REKLAMA
REKLAMA