Tony amunicji znaleziono podczas usuwania Wzgórza Mikołajskiego przy ulicy Legnickiej. W mieście jest jeszcze wiele niebezpiecznych miejsc.
Kolejny wielki skład broni zakopany jest prawdopodobnie między Astrą a kościołem przy Horbaczewskiego. Tak twierdzi Lesław Majewski, szef prywatnej firmy zajmującej się usuwaniem niewybuchów. Były saper jest dobrze poinformowany o miejscach, gdzie znajdowały się dawne składy amunicji. Podczas oczyszczania Wzgórza Mikołajskiego przy ul. Legnickiej w kruszarce nastąpił wybuch. Uszkodził on maszynę, ale na szczęście obsługującemu ją pracownikowi nic się nie stało. Okazało się, że w środku wybuchł pocisk moździerzowy. Po wypadku dalsze poszukiwania zlecono firmie Lesława Majewskiego.
- Miasto ogłosiło przetarg i moja firma wygrała. Oczyściliśmy górkę z niewybuchów. Jednak wiem, że pod pustym dziś placem znajduje się jeszcze wiele niebezpiecznych przedmiotów – twierdzi saper.
Według świadków zaraz po wojnie na bagnistym terenie zatapiano czołgi, bomby i broń, którą znajdywano po całej okolicy. Sama górka powstawała wiele lat z gruzów zbombardowanych kamienic.
- W kilku miejscach składowano gruz z całego Wrocławia. Nikt wtedy nie myślał, aby wstrzymywać prace i oczyszczać go z pocisków. Po prostu nie było na to czasu – opowiada Zygmunt Kuriata, który zaraz po wojnie osiedlił się we Wrocławiu.
Jeszcze więcej śmiercionośnych przedmiotów ma znajdować się między Astrą, a Kościołem św. Maksymiliana Kolbego. W latach 90 było tam nawet targowisko. Podczas wojny znajdował się tam największy skład amunicji w mieście.
Granaty w podwrocławskim Malinie
Wzywany do niewybuchów zwykły patrol saperski ma obowiązek zniszczyć znalezisko na poligonie. Wojsko jednak nie musi przeczesywać wielohektarowego terenu, aby odnaleźć dalsze niewybuchy. Dlatego właściciel terenu lub inwestor zleca to dwóm prywatnym firmom saperskim działającym na terenie Dolnego Śląska.
- W tej pracy jest wiele ciekawostek. Na przykład podczas przeszukiwania terenu w Malinie, który kupił Leszek Czarnecki, znaleźliśmy zatopione w stawie współczesne granaty nasadkowe (pancerfausty). Rok produkcji 1988. Łącznie na całym terenie znaleźliśmy 31 tysięcy sztuk niebezpiecznych przedmiotów – podkreśla szef firmy.
Być może były wadliwe, ale należało je zniszczyć. Wojsko tego jednak nie zrobiło. Nie wiadomo, dlaczego sprawą nie zainteresowała się wojskowa prokuratura.
Miny wybuchające od dotknięcia
Firma Majewskiego wysadzała również znalezione na poligonie w Przemkowie najbardziej niebezpieczne miny dotykowe tzw. guany.
- Pierwsi wyprodukowali je amerykanie. Zaraz potem guany opatentowali Rosjanie. Nie wiadomo, jakim cudem trafiły na poligon. Może chciano również pozbyć się jakiejś wadliwej partii. Mina jest szczególnie niebezpieczna, a jej wielkość można porównać do piłki tenisowej – tłumaczy Elżbieta Olczak – Majewska, współwłaścicielka firmy.
Guana zrzucana z helikoptera sama uzbraja się podczas lotu i wkręca w trawę. Samomaskowanie jest również jej zaletą. W środku znajduje się układ elektroniczny, który reaguje na każdy ruch. W Przemkowie firma saperska usunęła około 60 porzuconych guan oraz ok. 400 bomb zawierających fosfor. Są one również groźne, bo często ulegają samozapłonowi.
- Najwięcej niewybuchów znalazłem na poligonie w Bornem Sulinowie. Na 190 hektarach leżało blisko siedemdziesiąt tysięcy sztuk – kończy Lesław Majewski.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA