POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Matury czas zacząć!

zdjęcie ilustracyjne fot.: Express-Miejski.pl

W dniu jutrzejszym uczniowie przystąpią do egzaminu maturalnego. W poniedziałek zmierzą się z testem z języka polskiego, w kolejnych dniach z matematyki i języka obcego.

Rok 2014 ustanowiono rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jana Karskiego i Oskara Kolberga. Tematy wypracowań na języku polskim mogą być więc powiązane właśnie z tymi osobami.

Ten pierwszy był powstańcem warszawskim i kierownikiem Radia Wolna Europa. W związku z tym tematy maturalne mogą dotyczyć Powstania Warszawskiego bądź też Polaków na emigracji. Jan Karski to autor raportu o holokauście i być może na maturze to właśnie motyw holokaustu będzie głównym tematem pracy pisemnej. Oskar Kolberg to etnograf, zbierający informacje o folklorze. W polskiej poezji i prozie istnieją pozycje poświęcone kulturze ludowej i w związku z tym, tematem maturalnym może być np. powieść „Chłopi”.

- Większego stresu nie ma. Najbardziej ze wszystkich przedmiotów obawiam się egzaminu pisemnego z języka polskiego. Lalka, Ferdydurke i Granica to lektury, których chciałbym uniknąć. Liczę na jakiś ciekawy wiersz lub „Pana Tadeusza” albo „Potop” - mówi Dominik Białowąs z ząbkowickiego liceum ogólnokształcącego.

Wielu uczniów obawia się jednak matematyki. To ona sprawiła najwięcej problemów podczas egzaminu próbnego. 

- Zdecydowanie jak większość maturzystów najbardziej obawiam się drugiego dnia, kiedy będziemy zmagać się z matematyką. Myślę, że jej szeroki zakres może czymś zaskoczyć, jednak jestem pozytywnie nastawiony. Jeśli chodzi o język polski to „Nad Niemnem" i „Chłopi" to lektury których chciałbym uniknąć, ponieważ sprawiają one największe trudności w czytaniu i interpretacji - mówi Radosław Czachor z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieńcu Ząbkowickim.

- Największy niepokój czuję przed testem z matematyki. Nigdy jej nie lubiłem, a na próbnej maturze okazała się zbyt twardym orzechem do zgryzienia – do wymaganego minimum zabrakło mi trzech punktów. Z języka polskiego i angielskiego było zdecydowanie lepiej – komentuje Bartłomiej Babula z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.

W 2013 roku w całym kraju egzamin dojrzałości zdało 81% uczniów. Najlepsza zdawalność (90%) była wśród uczniów liceów ogólnokształcących.

Express-Miejski.pl

REKLAMA