W środę uczniowie gimnazjów rozpoczną egzamin gimnazjalny. Testy potrwają trzy dni. Dziś część humanistyczna, w czwartek matematyczno-przyrodnicza, w piątek język obcy.
Do egzaminu przystąpią osoby uczęszczające do klas trzecich. W większości są to uczniowie z rocznika 1998. Nieliczną część stanowią starsi, którzy z różnych względów poszli później do szkoły bądź powtarzali klasę oraz młodsi, którzy wcześniej rozpoczęli naukę.
Część humanistyczna ma sprawdzić wiedzę gimnazjalistów z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Najpierw uczniowie piszą test z dwóch pierwszych przedmiotów, następnie mają godzinną przerwę, a po niej, o godz. 11 rozpoczynają egzamin z języka polskiego. Potrwa on 90 minut.
W czwartek plan dnia wygląda podobnie. Najpierw przez godzinę gimnazjaliści zmagają się z przedmiotami przyrodniczymi, a następnie po przerwie przystępują do egzaminu z matematyki, który potrwa 1.5 godz. Egzamin na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego odbędzie się w piątek od godz. 9, część rozszerzona została zaplanowana na godz. 11. Oba egzaminy trwają po 60 minut.
Dyslektycy mogą pisać test dłużej niż pozostali uczniowie. W przypadku egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i matematyki - 45 minut, a w przypadku pozostałych przedmiotów na poziomie podstawowym - 20 minut. Egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym gimnazjaliści ze stwierdzoną dysleksją mogą pisać dwa kwadranse dłużej niż pozostali.
Życzymy powodzenia!
Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA