POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Sylwetki 13 skazanych, którzy chcieli zmienić ustrój

Otwarcie wystawy fot.: ers, bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do końca marca można oglądać wystawę „Ofiary Średzkiej Bezpieki” zorganizowanej w muzeum w Środzie Śląskiej. Na planszach widnieją zdjęcia ofiar UB oraz dokumenty z procesów.

Na planszach umieszczono fotografie akt i osób, które w latach 1945 – 1956 należały do nielegalnych organizacji na terenie powiatu średzkiego. Oskarżonym postawiono m.in. zarzut usiłowania zmiany ustroju oraz należnie do nielegalnej organizacji. Żołnierzy podziemia skazywano na karę śmierci lub na wieloletnie więzienie. Na terenie całego powiatu średzkiego w latach 1945 do 1956 działało blisko 200 organizacji niepodległościowych.

- Po co wystawa powstała? Po to, aby nie zapominać o tamtym okresie i nie przemilczać tych spraw. Ekspozycja głównie skierowana jest do młodzieży. Podczas wykładu i prezentacji filmu na sali zapanowała kompletna cisza – opowiada starosta Sebastian Burdzy.

Na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej można zobaczyć akta, zdjęcia i życiorysy 12 osób skazanych na kary od 4 do 13 lat więzienia za przynależność do organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca. Latem 1952 ruszył proces przeciwko członkom sztabu. Podczas otwarcia wystawy odbyła się projekcja filmu pt. „Ofiary średzkiej bezpieki”. Wykład o organizacjach i grupach konspiracyjnych wygłosił Wojciech Trębacz z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej, Gazeta Roland, muzeum oraz IPN we Wrocławiu.

bom

REKLAMA