POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bunkry we Wróblowicach do obrony Twierdzy Wrocław

W latach 1845 – 1941 w mieście i na obrzeżach powstało ok. 40 bunkrów, schronów i różnych budowli militarnych tworzących linię obrony tzw. Twierdzy Wrocław – mówi dr Jerzy Potyrała fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W lesie we Wróblowicach znajdują się bunkry, w których podczas wojny przechowywano amunicję. Po wojnie pomieszczenia wynajmowało wiele zakładów.

Podczas wojny w bunkrach, które powstały na potrzeby Wermachtu składowano pociski przeciwpancerne, miny, moździerze oraz potężne ilości trotylu. Wybudowano je w 1935 roku. W niektórych jeszcze zachowały się napisy w języku niemieckim i numery magazynów. W latach 70 mieszkańcy znajdywali części od pomp zasilających teren w wodę i spore ilości niewypałów.

- Po wojnie w budynkach działała pieczarkarnia, później przetwórnia ryb morskich, spółdzielnia cukiernicza i firma handlująca maszynami piekarniczymi. W pobliżu stały dwie strażnice. Mówiono, że są one połączone z fortyfikacjami we Wrocławiu. Tunele są prawdopodobnie zasypane – opowiada Antoni Majerski z Wróblowic.

Ciekawostką jest, że Spółdzielnia Wyrobów Cukierniczych „Wrocławianka” produkowała w bunkrach pierniki w polewie czekoladowej, galaretki owocowe i pyszne ciasteczka. Ze względu na starą technologię i dużą konkurencję zakład upadł. Obecnie na 4-hektarowym terenie znajdują się cztery bunkry naziemne i dwa podziemne. Według znawców tematu w lesie łącznie mogło znajdować się dwanaście magazynów amunicji. Obiekty militarne znajdują się również w lesie w pobliżu firmy Clinico. We Wrocławiu najbliższy schron znajduje się w parku Zachodnim. W sześciu pomieszczeniach mogło przebywać nawet 250 żołnierzy. Kolejny duży bunkier najbliżej Wróblowic znajduje się przy ulicy Bystrzyckiej.

- Po drugiej wojnie w bunkrach w pobliżu Wrocławia wysadzano niewypały. W efekcie wiele fortyfikacji przestało istnieć. W latach 1845 – 1941 w mieście i na obrzeżach powstało ok. 40 bunkrów, schronów i różnych budowli militarnych tworzących linię obrony tzw. Twierdzy Wrocław – mówi dr Jerzy Potyrała, znawca fortyfikacji i pracownik Instytutu Budownictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kolejne fortyfikacje znajdują się przy Cmentarzu Grabiszyńskim i w rejonie ulicy Skarbowców.

Jacek Bomersbach

REKLAMA