Zdaniem policji rok 2013 był kolejnym rokiem systematycznego ograniczania przestępczości na terenie całego województwa dolnośląskiego. Poprawiła się też sytuacja na drogach fot.: bom
W ubiegłym roku we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej spadła przestępczość. Odnotowano też mniej wypadków drogowych. Ogólnie na Dolnym Śląsku jest bezpieczniej.
Przestępczość w 2013 roku w porównaniu do roku 2012 spadła o cztery procent. Najbardziej zmniejszyła się liczba przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie – kradzieży i rozbojów. O szesnaście procent spadła liczba kradzieży samochodów. Ubiegły rok to także mniej o 5 procent pobić i kradzieży, a także mniej o 2,5 procent włamań. Rok 2013 był też kolejnym rokiem systematycznego ograniczania przestępczości na terenie całego województwa dolnośląskiego. Poprawiła się też sytuacja na drogach.
- Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu odnotowali w 2013 roku o blisko 39 procent mniej wypadków drogowych niż w roku 2012. Zmniejszyła się też liczba osób poszkodowanych. Niestety wraz ze wzrostem ilości pojazdów i zwiększającym się natężeniem ruchu, odnotowano większą liczbę kolizji i stłuczek – informuje Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.
Z analizy wypadków drogowych w 2013 roku przeprowadzonej przez drogówkę wynika, że głównymi przyczynami są: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe wyprzedzanie. Głównymi przyczynami wypadków z winy pieszych są: przejście na czerwonym świetle, nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem i przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.
- W 2013 funkcjonariusze drogówki zatrzymali prawie 10 tys. dowodów rejestracyjnych oraz ponad 400 uprawnień do kierowania pojazdami. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trafiło blisko 200 informacji w związku z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia – dodaje rzecznik.
Najczęstsze wykroczenia to przekroczenie dopuszczalnej prędkości - ponad 110 tysięcy wykroczeń. Niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików – blisko 5500 wykroczeń. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej - ponad 2500 wykroczeń oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - ponad 2200 wykroczeń.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA