POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

O zomo, milicji i Solidarności na wystawie w Kostomłotach

Otwarcie wystawy w Ośrodku Kultury w Kostomłotach fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Tajne dokumenty, zdjęcia i inne materiały milicji i Służby Bezpieczeństwa z lat 1981 – 1983 można oglądać w domu kultury w Kostomłotach.

Na wystawie można oglądać też mundury zomowców i milicjantów. Jest również informator ośrodka osób internowanych w Grodkowie. Na planszach widnieją odtajnione dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych z Warszawy. Są karykatury generała Jaruzelskiego i rady WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego).

- Na początku stanu wojennego do domu przyszło 4 milicjantów. Wyprowadzili mnie z domu w kajdankach. Zostałem przesłuchany i przewieziony do Zakładu Karnego nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu. Stamtąd trafiłem do ośrodka w Grodkowie – opowiada Zbigniew Łakowski, jeden z założycieli NSZZ Solidarność w powiecie średzkim.

Podczas otwarcia pokazano film dokumentalny „Ludzie Solidatności” o narodzinach wolnych związków zawodowych w powiecie średzkim. Lata stanu wojennego przypomniał też wójt gminy Kostomłoty.

- Zostałem wówczas pierwszym przewodniczącym Solidarności „nauczycielskiej”. Były to czasy, kiedy kupno węgla w GS-ie graniczyło z cudem. Dobrze zapamiętałem spotkanie w 1988 roku na plebanii w Piotrowicach, kiedy księża zachęcali do poparcia akcji protestacyjnych – mówił wójt Wacław Jaskuła.

Na otwarciu gimnazjaliści mówili wiersze i śpiewali znane szlagiery Solidarności m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Starosta Sebastian Burdzy zapowiedział przygotowywanie kolejnej wystawy pt. „Ofiary Średzkiej Bezpieki” z materiałów IPN. Ma ona składać się z dokumentów sądowych oraz zeznań osób represjonowanych w latach 1940 – 1956. Otwarcie ekspozycji zaplanowano 7 marca o godz. 10 w Domu Kultury w Środzie Śląskiej.

 

 

Jacek Bomersbach

REKLAMA