Kilkadziesiąt hebli, toporów i pił można obejrzeć w zrekonstruowanym warsztacie stolarskim w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
- Zgromadziliśmy kilkaset narzędzi pracy stolarzy, cieśli czy bednarzy. Wystawę chętnie oglądają dzieci, które nigdy nie widziały takich przedmiotów i zaciekawieniem pytają do czego one służą – opowiada Renata Mazur z Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.
Są piły do drewna, różne rodzaje strugów (najmniejszy ma zaledwie kilka centymetrów, największy prawie metr). Ciekawostką jest przedwojenny, metalowy pojemnik na chleb oraz wątornik – co to takiego?
- To rodzaj struga bednarskiego. Dawniej służył do wykonania rowka w drewnianych beczkach lub klepkach – tłumaczy pani Renata.
W warsztacie są też piły, stoły z imadłami, topory i siekiery oraz przyrządy do zdejmowania kory z drzew. Jest kobyłka i dziesiątki ręcznych wierteł. Nie zapomniano również o ubraniach dawnych stolarzy, które wiszą na drzwiach. Większość narzędzi używanych przez dawnych stelmachów, bednarzy, stolarzy i cieśli pochodzi z drugiej połowy dziewiętnastego wieku i pierwszej połowy dwudziestego.
bom
REKLAMA
REKLAMA